Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 4 юли 2025 г.

Социален гняв назрява в ЕС срещу закачената пластмасова капачка

Една година след като Европейският съюз въведе в директива пластмасовите капачки да се залепени за бутилките – резултатът е раздразнени песимистични потребители и политици на различни мнения дали тази практика да продължи.

Снимка: www.ukpackchina.com

От Брюксел засега се въздържат от коментари с мотива, че е рано за анализи и статистики. Сред най-големите противници на идеята с а в Швеция и Германия. Дори в своя партийна реч новият канцлер Фридрих Мерц я определи като най-лошите решения на Европа.

Изглежда, че поне засега доволни са единствено екологичните организации и тези, които поддържат плажовете чисти като този в белгийския град Остенде и по съседското нидерландско крайбрежие.

Според белгийското сдружение Proper Strand Lopers мярката дава резултат в сравнение от преди година. През летните месеци доброволците са по плажната ивица и събират боклуците, оставени от плажуващите. Към групата за ден се присъединява и телевизионният екип на обществената VRT, която да запечата в кадри какво оставят туристите след себе си. За изненада количеството не е много – няколко пластмасови бутилки за вода и две стъклени от вино , няколко пластмасови чаши, фасове , чифт слънчеви очила. Най-важното за събирачите е, че капачките са си останали закрепени към гърлото на бутилките. По цялата плажна ивица за деня била намерена само една отрязана от шишето. За сравнение през миналата година се откривали по 20 на вечер, което значи, че мярката работи, смята председателят на организацията Кевин Пирлоот.

Подобен полеви тест на направили шведските медии, където се оказало, че моделът на ЕК не работи – Стотици отрязани капачки на 100 метра плаж по западното крайбрежие през 2024 г. Такова било положението и през миналата година. „Това е така, защото много хора откъсват капачките в знак на протест“, коментирал експертът и председател на мрежата Clean Europe Network Йохана Рагнарц пред шведския вестник Aftonbladet. За нея резултатите все още не давали категорични отговори за кардинални заключения.

Твърде рано е да се обобщава, твърди и Европейската комисия, чиито анализи не са на дневен ред. Обобщения и промени ще има през 2027 г. когато се предвижда ревизия на цялото законодателство за пластмасовите продукти за еднократна употреба.

Законът от 2019 г. забрани не само разхлабената капачка, но и пластмасови сламки, прибори за хранене, чинии, клечки за уши и други подобни. В края на тази година Европейската комисия ще отправи призив, така че всеки (от потребители до производители или екологични активисти) да може да представи своята оценка.

В социалните медии много хора в цяла Европа показаха, че не харесват закачените капачки. Дразнещи са при пиене, разливат се при наливане. Някои отрязват капачката, други я разкъсват.

Много хора се чудят дали мярката всъщност допринася за чиста околна среда. В Германия дори беше проведено проучване сред населението. То показа, че 63% от германците смятат, че залепената капачка е по-лоша от разхлабената капачка. 47% от германците смятат за глупости, че залепената капачка е по-добра за околната среда. 20% от германците казват, че избягват бутилки със залепена капачка.

Въпреки социалният гняв в мрежите, законът бе приет през 2016. 26 държави членки също гласуваха в подкрепа на закона, само Унгария се въздържа.

След като прочетоха данните в шведската преса за увеличаването на броя на откритите капачки, 5 консервативни евродепутати от Швеция, Дания и Естония внесоха няколко писмени въпроса до Европейската комисия. Един от тях: готова ли е Европейската комисия да измени или оттегли закона, сега, когато в Швеция изглежда, че мярката не работи? Комисията все още не е отговорила на въпросите.