Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

понеделник, 7 юли 2025 г.

Нова пътна карта на ЕК разглежда природата като инвестиция

Европейската комисия представи нова пътна карта за опазване на природата. Документът бе представен от ресорния еврокомисар Джесика Росуол (Jessika Roswall), която отговаря за околната среда, водната устойчивост и кръговата икономика.

Снимка от клип  Biodiversity: marine biodiversity. Аудиовизуална служба на Съвета на ЕС

От изнесените пред медиите данни става ясно, че 80% от природата в Европа е в лошо състояния, а 75% от предприятията в общността зависят от нея. Затова, според еврокомисарката трябва да се мисли за природата като инвестиции.

В документа на Брюксел се говори за природни кредити, които ще се отпускат на страните като финансов инструмент. Един от възможните обекти за финансиране са влажните зони и местообитанията, за да се увеличи биоразнообразието. Тези области са допълнителен източник на доходи за земеделските стопани, лесовъдите, рибарите и всички останали общности, които живеят около тях.

Кредитите за природата може да бъдат насочени към предприятия и инвеститори и да са надежден инструмент за подпомагане на възстановяването на природата в съответствие с техните корпоративни ангажименти, посочва като друга възможност еврокомисарката.

Пред пресата Джесика Росуол заяви, че лансираната пътна карта е само началото. Тепърва предстои тежката работа като изготвяне на сертификати, пазарна инфраструктура, системи за наблюдение, методика за оценка на терените

„Днешната пътна карта е само началото - каним всички – експерти, учени, гражданското общество, държавите-членки и международните партньори – да допринесат и да превърнат природните кредити в успех. Ще създадем специална експертна група. Искаме водещите страни, компании и международни заинтересовани страни да могат да се учат една от друга. Заедно трябва да изградим основата за надежден пазар, който отразява богатото разнообразие на нашата природа и нашия колективен ангажимент към нейното бъдеще. Трябва да работим заедно, за да гарантираме, че инвестициите в природата не се превръщат в изключение, а в норма – двигател на устойчивостта, справедливостта и дългосрочния просперитет, казва в обобщение  еврокомисар  Джесика Росуол. 

Повече подробности за Nature Credits може да прочетете в рубриката на Европейската комисия "Въпроси и отговори".

Настоящият документ на Европейската комисия излиза месец, след като бе обявен друг мащабен проект за опазване на океаните и провелата се по същото време климатична конференция в Ница. Въпросът за защитените територии бе сред темите във френския курортен град наред с опазването на морската шир. Изследванията показват, че плановете за обособяване на защитени територии действат, но е нужно много време. Защитените територии досега са били предимно близо до брега, в зоната, в която отговарят съседните държави. Създаването на природни паркове в открито море е трудно. Засега има само няколко такива области, едно от които е Ваденско море.

Природната пътна карта също излиза в момент когато Европейската комисия е в трескава подготовка за най-големия годишен форум за климата – COP’30  в Бразилия. Част от подготвените стратегии ще бъдат представени на световната климатична общност при изготвянето на единни позиции в глобален мащаб.

Припомням още, че Брюксел вече представи друга амбициозна цел – ревизия на климатичната стратегия и постигане на 90% климатична неутралност за страните до 2040 г. в сравнение с 1990 г.

"Залогът е много висок. Всеки тон CO₂, отделян днес, компрометира бъдещето ни. Светът спешно се нуждае от ясни правила. Вече няма време за колебание, призова също председателят на Комисията по околна среда в ЕП Антонио Декаро. Неговата колежка и докладчик Надя Пелефике (Nadia PELLEFIGUE, FR/PES) пък се обърна от залата на Парламента, че това е „историческа възможност“ за климата.

ЕЦБ също гледа към климата

Eкстремните горещини, промяната в климата имат преки последици върху инфлацията и икономическия растеж, коментира по нидерландско радио членът на Борда на директорите на Европейската централна банка (ЕЦБ) Франк Елдерсън.

Тези външни фактори са толкова преплетени с икономическите показатели, че Банката вече не може да ги избягва при определянето на политиката си. Въпреки това все още било трудно да се измери влиянието на природните рискове.

Ето защо ЕЦБ е решила да съсредоточи вниманието си изрично върху влошаването на състоянието на природата при определянето на паричната политика в допълнение към изменението на климата. Според Елдерсън това е важна стъпка: "Сега разбираме, че трябва да погледнем отвъд въздействието на климата върху ценовата стабилност".

От Банката са започнали задълбочени проучвания за степента на влияние върху инфлацията от събития като исторически сушавото лято на 2022 и как то оказва структурно въздействие върху инфлацията и растежа на страните.  

В краткосрочен план ще ЕЦБ ще направи някои инвестиции, насочени към редица анализи, както и ще се допита до засегнати страни бъдат. "Трябва да получим отговори какво влияние има климата върху  фискалната устойчивост. Ако продължим да си затваряме очите, ще пропуснете и важна част от кредитния риск за поне някои от банките, които контролираме", предупреждава членът на Централната банка.