Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

неделя, 6 юли 2025 г.

ЕЦБ: Климатът има пряко отражение върху инфлацията

Eкстремните горещини, промяната в климата имат преки последици върху инфлацията и икономическия растеж, коментира членът на Борда на директорите на Европейската централна банка (ЕЦБ) Франк Елдерсън.

Скрийншот: Ферерски пазар, аудиовизуална служба на съвета на ЕС

Тези външни фактори са толкова преплетени с икономическите показатели, че Банката вече не може да ги избягва при определянето на политиката си. Въпреки това все още било трудно да се измери влиянието на природните рискове.

"През изключително горещото лято на 2022 г. видяхме, че инфлацията на цените на храните се е повишила с 0,4 до 0,9 процентни пункта. По този начин германският БВП беше значително засегнат. Така че тези неща са от значение", посочва като пример Елдърсън.

Коментарът пред няколко европейски медии идва след горещата вълна в Европа, където в много страни живакът удари 40 градуса по Целзии. Сред тях бяха Белгия и Нидерландия, където до преди няколко години беше рядкост да се достигне тази температура на въздуха.

Нидерландско радио пък припомня, че заради адските горещини от няколко години земеделието страда от съсипана реколта. Това рефлектирало директно върху цените на храните, а оттам и на инфлацията.

Ето защо ЕЦБ е решила да съсредоточи вниманието си изрично върху влошаването на състоянието на природата при определянето на паричната политика в допълнение към изменението на климата. Според Елдерсън това е важна стъпка: "Сега разбираме, че трябва да погледнем отвъд въздействието на климата върху ценовата стабилност".

От Банката са започнали задълбочени проучвания за степента на влияние върху инфлацията от събития като исторически сушавото лято на 2022 и как то оказва структурно въздействие върху инфлацията и растежа на страните.  

В краткосрочен план ще ЕЦБ ще направи някои инвестиции, насочени към редица анализи, както и ще се допита до засегнати страни бъдат. "Трябва да получим отговори какво влияние има климата върху  фискалната устойчивост. Ако продължим да си затваряме очите, ще пропуснете и важна част от кредитния риск за поне някои от банките, които контролираме", предупреждава членът на Централната банка.