About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Sunday 25 February 2024

Катар увеличава добива на LNG от ново находище

Катар ще добива по 142 млн. тона втечнен природен газ годишно, след като официално обяви, че през тази година ще увеличи производството.

Picture: www.offshore-energy.biz

Допълнителните количества, около 16 млн. тона, ще дойдат от ново газово находище, съобщи на пресконференция главният изпълнителен директор на държавната компания  QatarEnergy Саад Ал Кааби.

За да може да се добива повече газ от газовото находище под морето в Персийския залив ще са необходими значителни инвестиции в две нови инсталации за втечнен природен газ. 

„Твърде рано е да се говори за партньори в проекта по разширяването, отбеляза Кааби в отговор на журналистически въпрос.

Преди QatarEnergy- други газови енергийни компании сред тях Shell, TotalEnergies, Eni и ExxonMobil, също наливаха милиарди инвестиции в проекти за разширяване на катарското производство на газ.

В Европа търсенето на втечнен природен газ нарасна, след като Русия прекъсна доставките и страните силно се нуждаеха от нови източници като САЩ, Катар и Норвегия. 

Очакванията са, че търсенията ще продължат и през следващите години. Затова, държавата от Персийския залив увеличава добива на LNG с 85% до 2030 година. Така ще си гарантира лидерството на световния пазар.

No comments:

Post a Comment