Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 17 май 2024 г.

Гърция е намалила с 80% използването на въглища

За последните няколко години Гърция е намалила с 80% използването на въглища и усилено работи по плана за изпълнение на Зелената сделка. Това заяви в Брюксел в рамките на 20 европейски икономически форум министърът на икономиката и финансите Костис Хацидакис, който в присъствието на икономическия еврокомисар Паоло Джентилони разказа за постигнатото на балканската страна по отношение на зеления преход.     

Още като министър на околната среда и енергетиката преди 5 пет години, представих амбициозен план относно Зеления преход. Още тогава започнахме да работим в тази насока, отбеляза министърът.      

Като ключови политики той открои редуцирането на въглищата, 43% спад в нивата на емисиите CO2 спрямо 2005 година и политики по инсталиране на  повече мощности за възобновяема енергия.     

„Преди 5 години въведохме Зелената програма в Гърция и срещнахме остри реакции имахме реакции от засегнати региони и социални групи. Благодарение на финансовата помощ от Комисията въведохме амбициозен план за справедлив преход, особено по отношение на двата най-засегнати региона - Западна Македония и община Мегалополис в Пелопонес“, отбеляза икономическият министър на Гърция.      

Благодарение на тази политика, в последните години цената на енергията е намаляла след ефективно саниране на сградите.     

По различни програми са създадени хиляди работни места, които са заменили останалите безработни в минния сектор.

Вятърната индустрия като приоритетна политика

В края на миналата година Гърция обяви, че разработва национална програма, която цели през следващите години да се позиционира като ключов играч в разрастващата се средиземноморска вятърна индустрия. Плановете са да бъдат изградени 4,9 GW мощности в средносрочен план до 2030-2032 г. и още 12,4 GW в дългосрочен план.

Като част от реализирането на тази програма е сключено споразумение за сътрудничество между компаниите  DEME и FARIA Renewables за проучване и съвместно разработване на офшорни вятърни паркове, съобщи специализираният нидерландски енергиен сайт Industry&Energy.

Основната цел на това стратегическо партньорство е да оцени и капитализира потенциала на Гърция за офшорни вятърни инсталации.

Партньорството е в съответствие с глобалните цели за нулеви емисии, подчертавайки решаващата роля на офшорните вятърни технологии.

Сътрудничеството ще включва задълбочено проучване, проучване и ангажиране с местните заинтересовани страни.