Източните гранични региони, сред които България и Румъния, може да се възползват от ревизираната кохезионна стратегия на ЕК за инвестиране в областта на отбраната и по този начин да съживят икономиките си. Средствата може да бъдат насочени към военни дружества или за защита на критичната инфраструктура, заяви на пресконференция в Брюксел изпълнителният заместник-председател Хена Виркунен по сигурността и демокрацията (вдясно), който заедно с комисаря по вътрешните работи и миграциятта Магнус Брунер представиха основни акценти в новата политика по линия на сближаването.
По своя замисъл политиката на сближаване е в основата на европейската политика и представлява една трета от бюджета на ЕС. Основната цел е да намали различията между европейските региони и да насърчи балансираното развитие.
Виркунен заяви,
че до обобщените данни се е стигнало след визити в 8 държави-членки, срещи с
премиери, министри кметове и пряко ангажирани дружества и лица към които са
насочени парите от кохезионния фонд.
„Да бъдеш на
място е от решаващо
значение за разбирането на различните нужди на европейските региони. Обикаляйки
Европа, затвърдих до убеждението си, че политиката на сближаване ще продължи да
предоставя персонализирани решения, адаптирани към местните нужди.
Заместникът на
Урсула фон дер Лайен се е срещнал и с Европейския парламент, комисията REGI, бил е на пленарната сесия на Комитета на регионите, а също и на Съвета на ЕС по въпросите на сближаването. Изводът е, че държавите
членки и отделните региони сега са изправени пред нови предизвикателства като
жилищното строителство и управлението на водите, конкурентоспособността,
отбраната, сигурността.
‚Тези промени на
стратегията предлагат по-големи възможности на държавите членки и регионите да
насочват финансиране към нововъзникващите приоритети. Времето е решаващ момент,
казва членът на ЕК и апелира към страните да представят своите промени в националните
кохезионни програми в срок от два месеца от влизането в сила на преразгледаното
законодателство.
Комисията ще
оцени и ще работи с органите за приемане на преразгледаните програми в срок от
два месеца от представянето. Очаква се процесът на препрограмиране да приключи
до края на 2025 г., което ще позволи актуализирано изпълнение на програмата от
2026 г. нататък.
В предложенията си до ЕК Сметната палата е извела 5 приоритета, които бяха представени на вниманието на евродепутатите по време на редовните си пленарни срещи в Страсбург.
За да се постигнат тези цели, ЕК ще предостави стимули и ще премахне пречките, които пречат на ефективното и навременно използване на средствата. Като за начало ще се увеличи предварителното финансиране и съфинансирането. Освен това ще се създаде по-голяма гъвкавост при разпределянето и изпълнението на кохезионните фондове на ЕС.
„Във всички мои срещи със заинтересованите страни се чува широк призив за по-голямо опростяване и гъвкавост. Вече правим първите стъпки в тази посока с това предложение. Като пример ще дам, че опростяваме използването на Фонда за справедлив преход. И за да гарантираме, че изпълнителните органи имат време да изменят програмите си и да завършат новите инвестиции, предлагаме да се удължи датата за допустимост с една година, до 2030 г., само за онези програми, които разпределят най-малко 15% от средствата си за петте стратегически приоритета“, каза още Хена Виркунен.
Това е поредната крачка на Брюксел по пътя към декарбонизацията и ускоряване на процеса до 2040 година.
Припомням, че още с кореспондентските си материали за 3e News от Брюксел през миналата есен отбелязах, че еврокомисарят по климата Вопке Хукстра дава директни индикации да направи всичко възможно за повече средства, включително и чрез публично-частни инициативи за ускоряване на декарбонизацията. Само стотина дни след началото на мандата на комисията "Фон дер Лайен 2" стана ясно, че се търсят възможностии за смекчаване на целта на блока.
Още по темата:
Обсъжданите варианти варират от това да се позволи на страните да отложат по-сериозни намаления до това да им се позволи да отчитат намаленията на въглеродните емисии, за които плащат в други страни. Друга идея е да се залага повече на въглерода, който горите или технологиите могат да отстранят/поемат от въздуха.