Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 4 април 2025 г.

Антонио Коща. Енергийният преход промени „играта“ по целия свят

Европейският съюз и Централна Азия проведоха първата по рода си среща, в която климатичните промени енергийният преход и глобалните предизвикателства бяха поставени на масата като инструмент за сътрудничество.

Антонио Коща. Снимка: Пресцентър на Съвета на ЕС

Пред делегати, климатични експерти и политици от двата континента председателят на Съвета на ЕС Антонио Коща отбеляза, че енергийният преход в глобален мащаб изцяло променя играта, а за Централна Азия е уникална възможност за трансформация.

Но Европейският съюз, както и друг път е казвал Коща, не може да се справи сам с изменението на климата, загубата на биоразнообразие, замърсяването. Нужни са колективни усилия както на големите сили, така и на най-малките островни държави.

В своята в реч председателят на Съвета на ЕС апелира, че светът не може повече да чака, нужни са спешни мерки. Апел, който не еднократно бе произнесен и на последната климатична среща COP в Азербайджан. Със сигурност тези послания ще витаят и на срещата за климата в Ница през юни и ще видят законодателна форма на  COP’30 в Бразилия.

И като стана дума за форума в земята на кариоките – отсега е ясно, че теми като опустошителните горски пожари в САЩ, смъртоносните наводнения в Европа, рекордните горещи вълни в много точки по света, катастрофалните земетресения (последното в Мианмар) ще са база за дебати и последващи законодателни инициативни.

„Водата и енергията са жизненоважни за нашите общества и икономики. Трябва да предприемем решителни действия сега.Чрез укрепване на партньорството между Централна Азия и Европа в областта на климата ние ускоряваме инвестициите в чиста енергия, енергийна ефективност и устойчиво управление на водите, осигурявайки устойчиво на изменението на климата бъдеще и за двата ни региона. Чрез свързване на стратегиите за управление на водите и енергията в Централна Азия с европейските рамки за намаляване на риска от бедствия, ние създаваме дългосрочни полезни взаимодействия“, посочва като примери за сътрудничество Антонио Коща.

Пред климатичните експерти, министри и домакини на  историческия град Самарканд, където както казва Коща „културите, търговията, науката, иновациите и идеите се обединяват от векове“, бе поет и анонсиран ангажимент съвместно с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, че Азия и Европа ще си помагат с експертен опит, технологии в помощ на климата, управлението на водите, енергийната сигурност, зеленото развитие и устойчивостта.

Проблемът с водните ресурси е обект в изказванията на Коща в рамките на две последователни изяви. Първо това бе застъпено по време на световен форум в Париж, а сега и на азиатска земя. От думите му става ясно, че такива срещи са изключително важни по отношение на готвения от ЕС бъдещ Пакт за управление на океаните – документ, който се очаква да добие повече яснота през юни в Ница.

Още по темата:  ЕС подготвя Пакт за управление на океаните

Засега се знае само, че в законодателния акт ще бъдат заложени редица мерки, с които ще се решават най-наболелите проблеми на водните ресурси. А те не искат само приказки и обещания, а милиони евро за действия. От Брюксел поне в това отношение обещават на азиатските си партньори инвестиционен пакет от 12 милиарда евро. 

Снимка: Пресслужба на Съвета на ЕС

Самата Урсула фон дер Лайен застана пред президентите на Узбекистан, Казахстан, Киргизката република, Таджикистан и Туркменистан, за да каже, че на тази историческа среща, в един несигурен свят се изпраща ясно и силно послание, че се дава нова ера в областта на  транспортните връзки, суровините, цифровата свързаност, водата и енергията. „Тези инвестиции ще бъдат от полза и за двете страни. Защото, когато нашите партньори растат и просперират, Европа също", казва председателката със скрита препратка към САЩ и едно нейно изявление, че от развалените стратегически партньорства никой не печели и нямат смисъл. От тях страдат компании, граждани, търговски отношения. 

По време на срещата на върха ЕС—Централна Азия лидерите обсъдиха  напредъка по Транскаспийския транспортен коридор, свързващ Европа и Централна Азия. За да подкрепят допълнително усилията в тази насока, лидерите приветстваха мобилизирането на още един международен инвестиционен пакет в размер на 10 милиарда евро в подкрепа на устойчивата транспортна инфраструктура и логистичните мрежи в Централна Азия.