Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

неделя, 6 април 2025 г.

Зеленият газ - новото лице на устойчивата индустрия в Нидерландия

Много от енергоемките компании в Нидерландия са от години в ступор и невъзможност да разширят мощностите си заради липса на капацитет в електроенергийната система. Те са принудени да чакат в списъци с години, докато една по една след плахи модернизации получат исканата промяна.

Снимка:Пресслужба на ЕК, архив

Нереформираната система пречи и на постигането на климатичните цели, а наскоро стана ясно, че страната няма да може да покрие мерките за декарбонизация на ЕС до 2030 година.

И докато настоящето правителство на Дик Схоф се чуди как да промени политиката си по отношение на климата и да влезе в исканите релси на Брюксел, няколко компании вече са разработили система и може в най-скоро време да реши проблема с липсата на капацитет или направо да замени тока с газ.

Решението е в зеления газ, казват инвеститорите Energie Beheer Nederland(EBN), Engie и Shell. В съвместен проект те са разработили инсталация за ферментация на мястото на стара пречиствателна станция в Емен, Североизточна Нидерландия.

От завода се очаква да излизат по 39 милиона кубически метра зелен газ годишно, произведен от  оборски тор и друга биомаса. Това ще направи проекта North Star и един от най-големите проекти за зелен газ в Нидерландия. Строителството е планирано за тази година и трябва да бъде завършено до 2 години.

Проектът North Star е не само спасително решение за много бизнеси, но и демострационна визитна картичка, че зеленият газ е лесно достъпен в индустриален мащаб - при условие че е организирано правилното сътрудничество между публични и частни партньори. Следователно за EBN е трамплин за по-други инициативи с оглед на националната амбиция за производство на най-малко 2 милиарда кубически метра зелен газ годишно до 2030 г.

Зеленият газ, произведен от органични отпадъци като е обещаващо звено в енергийния преход. За разлика от водорода или електричеството, зеленият газ може лесно да се подава в съществуващата газова мрежа и да замени директно природния газ. Това го прави една от малкото реалистични алтернативи за сектори, които изпитват затруднения с електрифицирането. Ето защо трите енергийни компании виждат стратегическа отговорност да използват и предадат своите знания, за да се ускори разрастването на този пазар.