Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

сряда, 2 април 2025 г.

ЕС подготвя Пакт за управление на океаните

Европейският съюз подготвя регулаторна рамка под формата на Пакт за управление на океаните. В него ще бъдат заложени редица мерки, с които ще се решават най-наболелите проблеми на водните ресурси.

Снимка: Аудиовизуална служба на ЕП

Документът вече е минал на обсъждане на последния Европейски съвет през март в Брюксел и сега беше представен от представителят на полското председателство и отговарящ за въпросите на ЕС – Адам Шлапка.

Пред евродепутатите той заяви, че ключови въпроси като свръхексплоатацията, регулацията на рибните ресурси, климатичното изменение, незаконни търговски дейности, геополитическа обстановка. Всичко това ги прави уязвими и са необходими регулаторни механизми за стабилизиране на биоразнообразието.

Част от тези приоритети попадат под фокуса на т.нар. „Синя икономика“ на ЕС. Пактът тепърва ще се облича в съдържание и ще бъде обект на внимание по време на предстояща климатична конференция през юни.

По време на последвалия дебат беше обърнато внимание, че сред големите проблеми е наличието на подводната инфраструктура, която в последните години е обект на множество атаки.

Припомням, че след нахлуването на Русия в Украйна последва саботаж на газопроводите Северен поток 1 и 2, за които все още не е изяснено кой е извършителят.  След него бяха последваха множество случаи на повредена подводна инфраструктура в Северно и Балтийско море. Инцидентите с китайски кораби и неправомерно пуснати котви нанесоха дълготрайни щети по морската флора и фауна.

В друг случай пък през пролетта на 2024 година германски строителни работници откриха експлозиви, заровени в земята близо до тръбопровод на НАТО. Открити са край град в германската провинция Райнланд-Пфалц. Газопроводът, който е част от тръбопроводна мрежа на НАТО, пренася керосин за гориво на въздушните бази. За щастие са открити на време и няма нанесени щети.

Нужни са спешни действия за защита на океаните, прозвуча апелът в пленарната зала на Страсбург. Сред ораторите беше обърнато внимание, че са нужни привличане на чужди инвестиции от трети страни, сред които и Китай. Трябва и да има по-строги регламенти по отношение на експлоатацията на подводните кабели и инфраструктура, 95% от които са именно по океанските дъна.

Що се касае по отношение на мерките – редица страни още преди дебата в Европейския парламент запретнаха ръкави и съвместно с НАТО разработиха свои механизми. Първо Белгия сложи камери за наблюдение на нейните акваториални води, а впоследствие бе създадена и съвместна платформа за шпионажи и саботажи и нерегламентирани дейности в океана.

Че океанът има нужда от защита апелира в свое изказване и бившият министър за Северно море Пол ван Тигелт във връзка с непрекъснатите набези от руска страна. "Студената война изглежда се завръща с нов фронт в Северно море", заяви белгиецът. Новата платформа е само една малка стъпка  пътя към укрепване сигурността на ключовия морски път и защитата на неговата подводна цялост.