Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

неделя, 6 април 2025 г.

ЕКА зове за международна регулация на космическия боклук

Количеството космически отпадъци около Земята се е увеличило драстично през миналата година, предупреждава Европейската космическа агенция (ЕКА).

Screenshot: esa.int 

Милиони големи и малки отломки от сателити и ракети се превръща във все по-голям проблем за Агенцията. По този повод нейните експерти, които наблюдават движението на отпадъците казват, че само европейския глас не е достатъчен, защото е като „глас в пустиня“.

Нуждаем се от международна регулация, апелира в интервю за нидерландска медия Филип Шунеянс, временен директор на Noordwijk Space Expo. Той заявява, че европейският сектор от години говори за проблема, за разлика от техните колеги в САЩ, Русия и Китай.

Няма съмнение, че проблемът е голям: всяко парче отломки около Земята, което е по-голямо от сантиметър, трябва да бъде наблюдавано, за да се предотвратят инциденти. Орбитата на някои сателити вече трябва да се коригира ежемесечно, за да се предотвратят сблъсъци. "Ако тези неща продължат да се сблъскват, около Земята ще се образува нещо като супа от космически отломки, така че вече няма да можем да достигнем Космоса", казва директорът.

С всяка изминала година проблемите за ЕК стават все по-големи заради напредването на сателитните технологии. Ако в миналото е имало няколко големи сателита, то през 2030 г. се очаква да наброяват близо 100 000. Бумът на изстреляните спътници и комуникационна технология драстично увеличавало рисковете от сблъсъци.

 Трудностите се увеличават, защото сателитният свят се промени бързо.Трябва да направим нещо сега", апелира ЕКА.

Филип Шунеджанс вижда решение в международните споразумения. И пак сравнява миналия си опит от три десетилетия в ЕКА със сегашната обстановка. Трябва да се мисли за нещо различно в условия на война и прекъснати дипломатически отношения с Русия.

"Ако тези неща продължат да се сблъскват около Земята, за мисиите ще бъде все по-трудно да достигнат космоса. В момента повече от всякога животът на Земята се нуждае от космически пътувания всеки ден, всяка минута. Затова са нужни спешни решения, още сега", завършва интервюто космическият специалист.