About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Wednesday 10 January 2024

Европа ще разчита на норвежкия газ и през 2024 г.

Европа ще продължи да разчита на норвежкия газ и през 2024 година. Страната се превърна в спасителен пояс за Стария континент след началото на войната в Украйна. През 2022 година северната страна дори задмина по експорт Руската федерация.

Picture: Gassco

От държавната компания Gassco заявиха, че са постигнали добри резултати и през 2023 година макар и малко по-скромни. На годишна база доставките са намалели с 6,7% спрямо 2022 година, но това си имало своето обяснение. Компанията планирано е спряла някои от тръбопроводите си, за да извърши разширение на капацитета.

За цялата година норвежците са транзитирали109,1 милиарда кубически метра газ до европейски страни в сравнение със 116,9 милиарда кубически метра година по-рано.

Пред „Ройтерс“ говорител на държавната компания заявил, че планираното спиране давало своите плодове и през декември отново е регистриран рекорд по износ на природен газ.

От началото на новата година всички мощности работят на пълни обороти, а ремонтните дейности за завършени в срок.

Извършваните инвестиции в инфраструктурата показват, че страната ще бъде ключов фактор на газовия европейски пазар и през следващите години. Според норвежкия премиер Йонас Гар Стьоре, на Норвегия ще се разчита поне още 4-5 години. Изказването му беше направено през миналата пролет в присъствието на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Основно ще се разчита на газовото находище Трол, разположено на 65 километра от Берген. Платформата Troll A се управлява от норвежката държавна международна енергийна компания Equinor 

Газът се доставя по тръбопровод до преработвателно предприятие на западното крайбрежие на Норвегия, преди да бъде прехвърлен отново в Европейския съюз и Великобритания. Платформата лежи върху четири бетонни стълба на морското дъно. Друга е предназначен още за Полша, Нидерландия, Франция а през пристанището в Зеебрюге за Белгия и Германия.

За модернизацията на инфраструктурата норвежкото правителство се готви буквално още от първите дни на критичната обстановка в ЕС. То набързо одобри 19 петролни и газови проекта. Планираните инвестиции за нови и продължаване на съществуващи са в размер на 17 млрд. евро.

Един от тях е на Yggdrasil, където са планирани дейности в 55 нови кладенеца и се смята за един от най-големите проекти край бреговете на Норвегия през последните години.

Енергийният икономист Ханс ван Клийф от консултантската фирма Public Affairs отбелязва през лятото на миналата година пред нидерландската телевизия „Нос“, че е добра новина, че се правят инвестиции в рамките на Европа. "Често се чуваме, че в бъдеще няма да се нуждаем от нефт и газ. Но в действителност ще са ни нужни още много години".

Йюлес ван ден Бьокел, енергиен експерт в Хагския център за стратегически изследвания, казва, че една трета от европейският газов пазар е зависим от норвежкия газ. "Ако нито една европейска страна не инвестира повече, ще станете зависими от страни като Саудитска Арабия и Русия."

Европа се нуждае и от втечнен природен газ, който извън континента най-много се доставя от САЩ. За да се използва, той трябва да се регазифицира. Според Бьокел норвежкият газ е с 30-35% по-чист, защото не е нужна повторна регазификация.

Природозащитните организации не са доволни от одобрението на норвежкото правителство. Норвежкият клон на "Грийнпийс" изрази неодобрението си в Twitter.

Междувременно доста критики отнесе белгийският порт, че освен норвежки през него минава и огромни количества руски газ за Европа.

Според данни на федералното министерство на икономиката през западнофламандското пристанище през миналата година над 50% от руския втечнен природен газ е минал оттам и директно реекспортиранс кораб или камиони за вътрешността на Стария континент. 15% от останалите количества LNG са доставени от САЩ, 30% от Катар.

За постъпващите количества води своя статистика и държавния газов оператор Fluxys. От нея става ясно, че Белгия е реекспортирала два пъти повече газ, отколкото е консумирала (357 TWh). Най-много от количествата, 212 тераватчаса, са заминали за съседна Германия.

No comments:

Post a Comment