Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

вторник, 16 май 2023 г.

Норвегия гони лидерски позиции на пазара на водород в ЕС

Норвегия си е поставила за цел да се утвърди като лидер на пазара за водород в ЕС. Като първа крачка към разширяване на позициите си страната активно си партнира с Германия.

Планът е до 2030 година да бъде изградена необходимата инфраструктура, по която да се транзитират до германските пристанища 130 тераватчаса водород.

Picture: Innovationnewsnetwork.com

Освен на междуправителствено равнище, отделни фирми също действат активно за разширяване на възможностите при търговията със зелен амоняк. Наскоро немската компания VNG и норвежката Aker Horizons обявиха, че са подписали споразумение за транзитиране на амоняк от Нарвик до Германия. 

Паралелно с други компании се строи съоръжение за производство на водород на норвежкото западно крайбрежие с капацитет 500 тона на ден. В дългосрочен план се обмисля директно изграждане на водороден тръбопровод до Германия.

Зеленият амоняк ще бъде транспортиран от Нарвик до германските терминали, където ще бъде разпределен на клиентите от VNG под формата на амоняк или водород.

Споразумението подкрепя целта на Норвегия да се утвърди като значителен доставчик на чист водород за Германия и ЕС, насърчавайки нов зелен индустриален растеж и повишавайки европейската енергийна сигурност. До 2028 г. капацитетът за производство на амоняк на Нарвик се очаква да бъде между 1000 и 1500 тона на ден.

Сътрудничеството между Aker Horizons и VNG ускорява декарбонизацията и доближава водородната икономика на Германия до целите на ЕС. Като се има предвид, че страната дава приоритет на своите промишлени сектори за използването на водород до 2030 г., закупуването на зелен амоняк от проекта Нарвик може да бъде решаваща стъпка за ускоряване на декарбонизацията в Източна Германия, особено в промишлеността, коментира специализираното издание industryandenergy.eu.