About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Wednesday 24 May 2023

Скандал с табела изкара наяве езиковите различия в Белгия

Транспортната агенция на Белгия се заема с нелеката задача да уеднакви пътните табели във фламандската част на страната. Нареждането идва директно от транспортния министър Лидия Петерс след скандал с поставени табели край Антверпен.

Според законодателството името на града трябва да бъде на езика, в който се говори в региона. Както е известно в Белгия официалните езици за френски, нидерландски, немски, въпреки че във фламандската част масово се говори и английски.

Така на много селища където се пресича т.нар езикова граница нидерландски/френски ще се натъкнете на абсурдната ситуация един град да бъде изписан с две различни наименования. Както например Luik- Liège, Antwerpen- Anvers, Rijsel -Lille, Gent-Gand, Bruxelles- Brussel.

Picture: Bruzz.be

Не така обаче са решили от регионалния клон на пътната агенция в Антверпен, които след ремонтиран участък решили да сложат надписи, характерни за френскоговорящия регион Валония и предизвикали нескрит гняв сред фламандското население.

Стигнало се до там, че дори транспортния министър се наложило да успокоява бушуващите езикови страсти. Петерс наредела, след като припомнила, че никой няма право да променя надписа и трябва да спазва нормата в съответния регион. "Езиковото законодателство е там, за да се спазва. Затова моля знаците на новия пътен възел Антверпен-Запад да бъдат променени, за да бъдат приведени в съответствие с езиковите закони", категорична е тя.

От агенцията поели ангажимента да коригират езиковата неправда и заявили, че занапред ще се използва една версия, а не двойно изписване на градовете, защото допълнително обърквало международните шофьори.

"Законодателството е ясно", категорично заявява пред VRT председателят на Постоянната комисия за езиков надзор Емануел Ванденбосхе и напомня, че възоснова на закона за административния език страната е разделена на четири езикови области.

Административният език във фламандска Белгия е нидерландски, така че всички съобщения и послания до обществеността - включително пътните знаци - трябва да бъдат на този език.

Законът за административния език може да е малко остарял, но преразглеждането му е все едно да отворите кутията на Пандора. Никой не смее да се впусне в това начинание, признава човекът, нагърбен да следи за езиковата коректност.

Емануел Ванденбосхе си признава, че неговото мнение е за актуализация от гледна точка на навлезлите английски термини и все по-голямото влияние на езика на Шекспир върху младото поколение.

Така че, ако пътувате в фламандската част на страната ще срещате и занапред Антверпен, а като преминавате през Валония – Анверс. При всички случай става дума за един и същи град.

No comments:

Post a Comment