About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Tuesday 9 May 2023

Белгийската химическа и фармацевтична индустрия страда за млади кадри

Белгийската химическа и фармацевтична индустрия има нужда от свежи и млади кадри, ако иска в бъдеще да бъде конкурентоспособна в Европа. Това заявява в радио интервю говорителят на браншовата организация Essenscia Герт Веред, в което разказва за предизвикателствата на секторa както и за ключовите проблеми.

Picture: Essenscia.be

В страната има компании на световно ниво, но драстичният скок на енергията през миналата година ги направи догонващи спрямо европейските конкуренти, отбелязва той.

Друг проблем, според Веред е автоматично по закон индексиране на заплатите с увеличаването на инфлацията. „Тази система защитава покупателната способност на работниците, но не и на работодателите, чиито разходи за заплати са нараснали с 20% процента за две години", посочва като пример говорителяt.

Заради сложната ситуация след началото на войната в Украйна, резкият скок на цените на суровините, енергията и газа, химическата промишленост е отчела 7% спад в производството спрямо 2021 г. „Това е най-резкият спад за първи път от 50 години. Производствените мощности работиха на 65%, което е безпрецедентно ниско“, спомня си браншовикът.

Със съжаление той констатира, че не вижда на хоризонта млади кадри, които искат да работят в тази сфера. Като погледнел към университетите виждал, че напливът към научно-техническите дисциплини е твърде нисък, за да се запълня нужните за пазара  работни места.

"В нашия сектор всеки трети служител в химическата и фармацевтичната промишленост е над 50. В следващите 10-15 години ще напуснат около 35 000 души, които ще трябва да бъдат заменени, а млади кадри не се задават и трябва да се мисли по този въпрос", препоръчва още говорителят на организацията.

No comments:

Post a Comment