About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Saturday 30 September 2023

Белгия планира да използва дронове в Северно море

Белгия планира да използва дронове, за сигурността в Северно море, съобщи ресорният министър , Винсент Ван Куикенборн. От въздуха ще се следят пристанищата и офшорната инфраструктура на страната.

"Северно море е един от най-натоварените морски маршрути в света. Ясно е, че силната служба за брегова охрана, която работи в тясно сътрудничество с европейските си партньори, е от решаващо значение за това, заяви министърът по време на реч на годишната среща на бреговата охрана на европейските страни.

Picture: Wikipedia

Федералният министър, отговарящ за Северно море подчерта, че фиксираните камери, които са въведени, за да гарантират безопасността и сигурността в морето, дават резултат.  Към тях най-вероятно ще се прибавят и дроновете.

Мобилните камери в Северно море бяха инсталирани в началото на годината след саботажите на газопроводите като при "Северен поток 1" и "Северен поток 2".

Руската инвазия в Украйна показа, че критичната инфраструктура в белгийската част на Северно море - 2,2 гигавата вятърни турбини, изходът в морето и десетки подводни кабели и тръбопроводи - трябва да бъде защитена от саботаж и шпионаж, аргументират се властите.

До началото на 2023 година не е било възможно да се инсталират подобни съоръжения, тъй като законът, който регулира неприкосновеността на личния живот, не е адаптиран към ситуацията в морето. От 1 януари обаче, след издаден кралски указ, е позволено  интелигентните стационарни и подвижни камери автоматично да разпознават плавателни съдове. Устройствата могат да бъдат инсталирани на борда на лодки или самолети или да работят чрез дронове.

За да се гарантира неприкосновеността на личния живот, всеки, който използва камера в морето, трябва да спазва законодателството на GDPR и следователно да води регистър за начина, по който се обработват данните и как могат да се гледат изображенията.

Припомням, че инцидентите с газопроводите, свързващи Русия с Германия, през есента на 2022 година в Балтийско море, постави страната в бойна готовност. Министърът на енергетиката Тине ван дер Стратен незабавно поиска проверка на съоръженията и заяви, че "сигурността на енергийната инфраструктура в Европа и в Белгия е от жизненоважно значение за гарантиране на газовите доставки, електричество и петрол".

No comments:

Post a Comment