About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Saturday 4 November 2023

Белгия обмисля временно да настанява бежанци в болници

Федералното правителство на Белгия обмисля да настанява търсещите убежище в болниците.

Picture: Wikipedia

Министърът на здравеопазването Франк Ванденбруке призова над 100 лечебни заведения в цялата страна да освободят място за бежанци, съобщи Het Laatste Nieuws.

"Като член на работната група за приемане на убежище изпратих писмо до болниците, за да разбера дали имат налични сгради", потвърждава Ванденбруке.

Това обаче трябва да са сгради, отделения или коридори, "които могат да бъдат отделени от пациентите". Мярката също ще бъде временна, "най-късно до лятото на 2024 г.".

Белгия изпитва недостиг на места за настаняване и от лятото обяви, че ще промени политиката за предоставяне на убежище.

Агенцията, която управлява местата за приемане на убежище (Fedasil) е инструктирана  да спре да дава достъп на самотни мъже, а приоритетно на семейства с деца.

Всеки търсещ убежище обикновено има право на подслон и храна, докато тече процедурата му за настаняване, но наличието на достатъчно места за прием отдавна е проблем в Белгия, призна държавният секретар по въпросите на убежището и миграцията Никол де Мур.

"Не искам да тичам след фактите. Затова вече взимам решение сега да запазя всички свободни места за семейства с деца. Не искам децата да се озовават на улицата", подчертава Де Мур.

Огромният брой мигранти през последните години затруднява приемната мрежа.

"Продължаваме да откриваме нови центрове, но през последната година всички видяха колко е трудно да се създадат приемни съоръжения", признава министърът. Тази година има 19 000 регистрирани търсещи убежище.

Според данни на Федералния миграционен център „Мирия“ белгийската държава е била осъждана над 7 пъти за това, че не е предоставила убежище, което довело до множество наказателни плащания, но Де Мур отказала да ги плати, съобщи през август фламандската обществена телевизия VRT.

Лигата за правата на човека се застъпва за разширяване на каналите за законна миграция като трудовата миграция, така че по-малко мигранти да бъдат принудени да кандидатстват за убежище.

Проблеми с миграционния натиск отчитат и в съседна Нидерландия. Припомням, че заради разногласия по отношение на миграционната политика се разпадна коалиционното правителство начело с Марк Рюте.  Проблемите с отдаването на жилище временно остават „замразени“ за след изборите през есента.

No comments:

Post a Comment