About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Saturday 1 July 2023

Доклад: Франция не е готова да посрещне последиците от изменението на климата

Франция не е "готова да посрещне" последиците от изменението на климата. Това е изводът на Висш съвет по климата, които излиза с доклад от 200 страници и препоръчва на правителството най-спешните мерки, свързани с екологията, климатичните промени и ускоряване на декарбонизацията.

Picture: agrivi.com

Според институцията, Франция все още не намалила достатъчно емисиите си, за да изпълни своята роля в борбата срещу изменението на климата. Също така не е "готова да посрещне" последиците от него.

2022 година е белязана с рекордни горещини. Отчетен е температурен рекорд от + 2,9°C в сравнение с периода 1900-1930 г. Регистрирани са 25% по-малко валежи в сравнение с 1991-2020 г.

Добивът намалява с 10% до 30%" в селското стопанство, производството на ток от ВЕЦ е с 20% под средното в сравнение с 2015-2019 г. , водни проблеми и увеличена смъртност заради горещините. Засегната е и популацията при някои водолюбиви птици, отбелязва докладът.

Франция се ангажира да намали въглеродните емисии с 40% до 2030 г. в сравнение с 1990 г. 2,7% спад през 2022 г. е недостатъчен темп за постигане на целите, смятат авторите на анализа в Съвета, цитирани от AFP.

За да има ефект и постиигане на целите, се призовава за публично и частно финансиране в порядъка на 30 милиарда евро годишно до 2030 г.", за да се декарбонизира икономиката, транспортът и индустрията. "Това означава, че всички данъчни „вратички“ за финансиране на изкопаемите горива трябвало да бъдат премахнати.

No comments:

Post a Comment