About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Thursday 22 June 2023

Европа все още не е склонна за дълги газови договори с Катар

Катар подготвя няколко газови споразумения след края на лятото. Информацията изнесе министърът на енергетиката на страната Саад Шерида Ал-Кааби, който е и главен изпълнителен директор на държавното предприятие QatarEnergy.

For illustration only (Image: QatarEnergy)

Според него страните от Стария континент все още не са съгласни да сключват дългосрочни споразумения за доставка на синьо гориво. Следващите години той очаква все повече страни Стария континент да погледнат към Катар, тъй като „трудностите тепърва предстоят за пазара“.

Една от първите страни в Европа, която сключи договор за доставка на втечнен природен газ, беше Германия. През ноември миналата година министърът определи събитието като ключово от 15 години насам.

И ако европейските страни все още не се наемат да сключват дълги договори, Китай действа с размах. Страната сключи второто си за последната година споразумение за доставка на LNG с Китай. Контрактът е за 27-години с Китайската национална петролна корпорация (CNPC), предаде „Ройтрес“.

Богатото емирство от Персийския залив, което е един от водещите световни производители на втечнен природен газ заедно със САЩ и Австралия, вече брои Китай, Япония и Южна Корея сред основните си клиенти. Съгласно това споразумение ще бъдат доставяни 4 милиона тона LNG годишно.

Катарският министър също така обяви, че CNPC ще се "присъедини към семейството" на катарския газ, като участва в North Field East (NFE), проект за разширяване на офшорното находище North Field, най-голямото находище на природен газ в света, което Катар разработва с Иран. Qatar Energy ще прехвърли на CNPC  5% дял в находището.

През ноември 2022 г. QatarEnergy и Sinopec, друга китайска държавна компания, подписаха подобен договор за доставка от 4 милиона тона годишно в продължение на 27 години, считан по това време като най-дългосрочния договор, сключван някога в индустрията.

През 2020 г. Китай стана най-големият търговски партньор на шестте страни от Съвета за сътрудничество в Персийския залив ( включително Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства) в търговията с изкопаеми горива.  Новата газова сделка с Катар идва в същия ден, в който Пекин обяви вноса на руски петрол през май, който достигна рекордно високо ниво след нахлуването на Москва в Украйна, припомня фактологията френската телевизия BFM Business.

No comments:

Post a Comment