About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Monday 5 June 2023

Пазарът на вятърни паркове втора ръка набира скорост в Белгия

Зелената енергия в Белгия е във фокуса на федералното правителство. То е поставило като задача за отделните регионални правителства да намерят начин и да създадат условия за инсталиране на възможно повече вятърни паркове. Не е обаче лесна задача, тъй като пространството във фламандската част е вече на изчерпване. Затова, операторите са решили да започне поетапно разрушаване на старите вятърни паркове и на тяхно място да бъдат инсталирани по-мощни перки.

Разрушаване на вятърен парк. Picture. VRT

Такъв проект тече в Ломел. Подмяната на парка е първият за фламандска Белгия. Неговият старт бе даден лично от ресорния министър на енергетиката Зухал Демир,която научи от оператора Aspiravi, че ще разруши 8 вятърни турбини и на тяхно място ще ги замени с 12. Старите 10-годишни перки са произвеждали по 48 000 MWh годишно. Новите – по 115 000 MWh годишно, с които ще се захванват над 33 000 домакинства.

Какво става със стария парк? В никакъв случай няма да отиде за скрап. Те може спокойно да работят поне още 20 години - казва нидерландската компания Business in Wind, специализирана в демонтаж и преустройство на вятърни паркове за втора употреба. Много малко елементи е действителност отивали на сметището.

Годишно компанията демонтира по 60 вятърни турбини, които ги релокира на друго място. От тази дейност в бюджета й влизат по 20 милиона евро на година, разказва белгийската телевизия VRT.

В Белгия единици са разрушените вятърни паркове. Следващите години обаче техният брой ще се увеличи. Очаква се първата голяма вълна да се случи след 2 години, казва Мартен Дейдин от Фламандската асоциация за вятърна енергия. Според него идните години ще се отвори и пазарът за втора ръка

Досега в Ланакен са подменени няколко вятърни турбини от брюкселската Antrogroup. Литовската компания Inikti разрушава паркове на Engie в Hoogstraten, за да ги възстанови в Германия.Части от четири вятърни турбини от Ломел вече са в Обединеното кралство. Други елементи пък пътуват за Украйна.

„Все повече паркове ще бъдат демонтирани, а фирмите ще изпитват трудности при намирането на купувачи, опасяват се още от Business in Wind. Според тях, ако така се запази динамиката на пазара, те няма да успеят да намерят купувачи за всички демонтирани паркове и ще се наложи някои от тях да бъдат рециклирани, дори да са в работещо състояние.

Не така стои въпросът с вятърните паркове в морето. Според Агенцията за развитие на Западна Фландрия, тези паркове са построени да издържат много дълго време. Едно преместване е практически невъзможно и финансово неизгодно. Изчисления показали, че един подобен проект за релокация от Белгия до Италия би струвал 1 милион евро.

No comments:

Post a Comment