About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Sunday 15 October 2023

Втора АЕЦ може да заработи в Африка до 2030г.

До 2030 година в Африка може да заработи втора атомна електроцентрала, след като Буркина Фасо и Русия подписаха споразумение за изграждане. В момента на африканския континент единствената се намира в Кьоберг, близо до Кейптаун.

От миналата година Буркина Фасо е управлявана от военен режим и се стреми да диверсифицира партньорите си и се сближи с Русия. Начело е капитан Ибрахим Траоре, който дойде на власт с преврат през септември 2022 г. Оттогава политиката е да се дистанцира от Франция, която е исторически партньор и бивша колониална сила на континента, припомня в репортаж новинарският канал Би Еф Ем.

Според проучване едва една четвърт от населението на страната има електричество. Плановете са до 7 години два пъти повече жители да са захранени. Голяма част от наличния ток се внася от Кот д'Ивоар и Гана и малко от слънчева енергия и ВЕЦ. 67,4% от електрифицираните домакинства са в градовете и около 5% селски райони.

"Планираме, ако можем, да построим поне една атомна електроцентрали до 2030 г., така че да решим проблема с енергийния дефицит", заявил пред руските медии лидерът на страната капитан Ибрахим Траоре след участие във форум в  руската столица.

Според изпълнителя на проекта – „Росатом“, меморандумът е първият подобен между двете страни и потвърждава намерението на президента да разшири електричеството в африканската страна.

"Нашето предизвикателство е да удвоим производството си на електроенергия, което ще ни позволи да дадем тласък на индустриализацията на Африка", заявил той пред експертите на форума.

Според южноафриканския изследовател на ядрената структура Иябо Усман, Буркина Фасо няма достатъчно квалифициран персонал за експлоатация на тази атомна електроцентрала" и ще трябва да си търси чуждестранни кадри.

Страната би могла да се възползва от финансовата подкрепа на Международната агенция за атомна енергия, посочва ученият.

Усман изтъква и че един подобен проект би засилил още повече конкуренцията между Китай и Русия на континента по отношение на инвестициите в атомни електроцентрали.

Експертни кадри може да си набави от Мали и Нигер - две страни, управлявани от военни режими, които също имат добри отношения с Москва, като част от Алианса на държавите от Сахел (AES) за сътрудничество в областта на отбраната.

No comments:

Post a Comment