About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Saturday 28 October 2023

Канада отваря вратата за имигрантите

Канада отваря вратата за имигрантите. Според прогнози до две години нейната численост ще се увеличи с още най-малко 1,5 млн. души.

Страната, подобно на Нидерландия търси решение със застаряващото население, ниската раждаемост и огромния недостиг на работна ръка, разказва в съпоставителен репортаж телевизия RTL.

Picture: ANP/ www.rtlnieuws.nl/

Проверка на медията показва, че в Канада в момента има свободни близо 1 милион работни места, а при тази тенденция скоро време се очертава да има по един пенсионер на всеки двама работещи.

В Нидерландия проблемът е сходен. Припомням, че премиерът в оставка Марк Рюте предприе редица мерки по отношение на миграцията, които не бяха харесвани от четирипартийната коалиция на правителството му. В крайна сметка редица критики го принудиха да подаде оставка през лятото и въпросът с миграцията остана отворен поне до началото на идната година, когато се очаква да встъпи в длъжност новия кабинет.

В Канада виждат нещата по различен начин, където почти всички политически партии са съгласни, че имиграцията е решението за запълване на недостига на работна ръка. По-скоро дискусията е за това колко хора са необходими и как страната допуска правилните работници.

Канада е насочена главно към висококвалифицирани работници мигранти според "системата за експресно влизане". Колкото по-добро е нивото на образование, езикови умения или професионален опит, толкова повече точки печелят. Освен това  се канят бежанци, търсещи убежище и събиране на семейства.

Абе Класен е шеф на строителна компания и приветства Тилак Пател, служител от Индия. "Населението на Канада намалява, така че се нуждаем от имигранти, които да подкрепят нацията", казва Класен.

Компанията му се намира в малкото градче Табер в провинция Алберта, което е на път да остане безлюдно. На местно ниво Класен не може да намери работници, така че се възползва от имиграционната програма Alberta Advantage, която се фокусира предимно върху набирането на имигранти като Табер.

Предимството на Канада е, че има достатъчно място за нарастващо население, но има и различно виждане за миграцията, отколкото в много европейски страни. Гъстотата на населението в Канада е ниска. Средно има около четирима души на квадратен километър. В Нидерландия са 522.

Община Таб е провела среща с жителите и повечето приветстват имигранти. По този начин градът следва плановете на канадското правителство.

В допълнение към имиграционните цели за 2025 г., канадското правителство гледа по-нататък, като запазва отворена възможността за приемане на общо пет милиона имигранти през следващите десет години.

Разбира се, всички тези нови хора се нуждаят от известно адаптиране, казва Класен. "Понякога е малко налудничаво, че идват нови идеи, но селото се е адаптирало добре към тях."

Класен е много доволен от новия служител Тилак Пател от Индия. "Видяхме, че е много умен, затова си казахме, че ще го обучим според нуждите си". От своя страна Пател също е доволен: "Тук има много повече спокойствие и хората са дружелюбни и помагат.

No comments:

Post a Comment