About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Sunday 12 February 2023

Япония изготви политика за строеж на нови реактори

Credit: Japantimes.co.jp
Японският кабинет одобри политика за строеж на нови ядрени реактори и удължаване живота на съществуващите от 40 на 60 години, съобщи World Nuclear News. В документа на новата стратегия е записано, че ще се използват максимално дълго наличните ядрени мощности и ще се рестартират част от спрените.

Правителството също така съобщи, че ще се разработи модерни реактори, които да заменят 20 реактора, които трябва да бъдат изведени от експлоатация.

Върху новата политика работи консултативен съвет от миналия юли. Промените в енергетиката засягат всички индустрии, икономиката и обществото, за да се постигне целта за постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г.

Съгласно ревизираните разпоредби, които влязоха в сила през юли 2013 г., японските реактори имат номинален експлоатационен период от 40 години. Удължаването може да бъде разрешено само веднъж и е ограничено до максимум 20 години, в зависимост от строгите изисквания за безопасност. 

На 21 декември японският орган за ядрено регулиране одобри проект на ново правило, което ще позволи реакторите да работят повече от сегашния лимит от 60 години.

Съгласно изменението, операторите на реактори, които се използват в продължение на 30 години или повече, трябва да формулират дългосрочен план за управление на реактора и да получат одобрение от регулатора най-малко веднъж на всеки 10 години, ако искат да продължат да работят.

Законопроектите за прилагане на новата политика ще бъдат внесени в парламента по време на текущата сесия. 

През 2011 г. мощно земетресение и последващо цунами предизвикаха множество сривове в атомната електроцентрала "Фукушима". В резултат на това правителството реши до 2030 г. поетапно да се откаже от ядрената енергия. В последните години обаче настроенията се обърнаха. Ревизираните намерения са до края на десетилетието ядрената енергие да съставлява 20% от микса на страната. За сравнение преди катастрофата този дял беше 30%, а властите искаха да го увеличат на 40%. 

No comments:

Post a Comment