About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Thursday 9 February 2023

ДДС върху газ и ток в Белгия окончателно остават 6%

Партиите на федералното белгийско правителство постигнаха споразумение за реформа на законопроекта за енергетиката. Наред с други неща, те решиха трайно да намалят ставката на ДДС за газ и електроенергия от 21 на 6 процента. Мярката беше въведена миналата година като временен механизъм за да облекчи домакинствата и бизнеса от шоковото поскъпване на синьото гориво.

Това е скъпа мярка. Намаляването на ДДС води до по-малко данъчни приходи. В резултат на това бюджетният дефицит продължава да нараства. В крайна сметка данъкоплатецът плаща за това намаляване на данъка, коментира реформата Йохан Албрехт, енергиен икономист от университета в Гент пред Business AM Radio.

Според него от намаляването на данъка ще спечелят и хората с по-ниски месечни доходи. Все пак в бюджета трябва да се компенсира очертаващия се недостиг. Един от вариантите остава да се облагат повече големите компании. Но това не е най-удачно, тъй като и те страдат от високите цени на енергията - дори им се налага да плащат много повече в сравнение с конкурентите си от САЩ. Още тежест върху компаниите неминуемо ще ги изправи пред голяма беда, обяснява икономистът.

Друг по-удачен вариант е да се намали данъка върху електроенергията в дългосрочен план и да се увеличи този  върху газа. "Ние сме принудени да електрифицираме начина си на живот. Затова е важно електричеството да остане достъпно. В същото време трябва да се отдалечим от газа. Колкото по-скъп е газът, толкова по-силен е стимулът за да направим електроенергията още по-достъпна“, аргументира се Албрехт.

Правителството помага на гражданите да се справят с високите цени на енергията от няколко месеца, но с цената на регистриране на най-големия бюджетен дефицит в еврозоната  - 5,1% от БВП през третото тримесечие на 2022 г.

"Тъй като цените се стабилизират и пролетта и лятото наближават, временните мерки за подкрепа приключват. Трябва да се реформираме сега, за да защитим хората от високите цени на енергията, не само днес, но и в бъдеще", заяви финансовият министър Винсент Ван Петегем, цитиран от Еuractiv.

НОВИТЕ МЕРКИ

Правителството реши да удължи намалената ставка на ДДС от 6% върху газа и електроенергията и да не я връща обратно до 21%, както беше преди. Това струва на бюджета 1,3 милиарда евро според RTBF. 

Споразумението включва и нова акцизна система за газ и електроенергия, която да компенсира разширената ставка на ДДС. Взети заедно, тези мерки представляват помощ в размер на около 300 евро годишно за средно домакинство, пише в разпространено прессъобщение на кабинета.

Споразумението включва и прогресивно намаляване на разширената социална енергийна тарифа, която се прилага в цяла Белгия, независимо от доставчика на енергия или мрежовия оператор и в зависимост от доходите. Постепенно тя отново ще се основава на статута до третото тримесечие на тази година, което означава, че само тези, които получават обезщетения, ще имат право на социалната тарифа.

Един милион домакинства в момента се възползват от социалната тарифа, въпреки че около половината вече няма да я получават скоро, каза икономистът Филип Дефайт пред Le Soir

No comments:

Post a Comment