About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Sunday 17 December 2023

Добивът на въглища през 2023 – рекорд за всички времена

Светът през 2023 година чупи топлинни рекорди за всички времена. Същевременно е горил и най-много въглища откакто съществува статистика по този показател. Глобалното търсене е достигнало 8,53 милиарда тона тази година, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Въглищна мина в Германия. личен архив

В Китай тази година потреблението е скочило с 220 милиона тона (+ 4,9%) в сравнение с 2022 г. Индия отчита ръст от 98 милиона тона (+ 8%), а Индонезия -23 млн. или 11% повече на годишна база..

За разлика от Азия, потреблението в Европа бележи спад от 107 милиона тона, -23%), а  в САЩ  - спад от 95 милиона тона (-21%). Основната причина, според МАЕ, е поетапната подмяна въглищните електроцентрали.

В Германия се очаква някои от въглищните електроцентрали да затворят до 2025 г. и на тяхно място да заработят нови ВЕИ-та, които не отделят почти никакъв CO2.

За МАЕ обаче представлявало трудност да каже каква е картината в Русия - четвъртият по големина потребител на въглища в света заради войната. Данните и прогнозите не са „сигурни“ и за Украйна

От 2024 г. нататък се очаква глобалното потребление да започне низходяща тенденция, изчислява МАЕ в прогнозите си, публикувани два дни след края на 28-ата международна среща на ООН за климата в Дубай, която призова за постепенно премахване на изкопаемите горива, включително въглищата, за борба с глобалното затопляне.

Агенцията разчита на много значително увеличение на възобновяемите енергийни източници (вятърна, слънчева) на планетата, за да "тласне глобалното потребление на въглища по низходяща траектория".

Освен използването на въглища за електроцентрали, не се очаква потреблението да отслабне в промишлени сектори като циментовите заводи.

No comments:

Post a Comment