Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

понеделник, 20 май 2013 г.

Французи и японци ще купуват шистов газ от САЩ


Френската компания GDF Suez и японските Mitsubishi, Mitsui и Nippon Yusen официално обявиха, че възнамеряват да купуват втечнен американски шистов газ, който ще бъде доставян от терминала Cameron в Луизиана. Очаква се той да заработи през 2017 година. Компаниите са подписали споразумение, с което са готови да финансират неговото изграждане, съобщиха руски медии.

Сключеното международно споразумение ще окаже благоприятно влияние за развитието на този сектор, убеден е президентът на компанията Sempra Energy Марк Снел, която ще строи терминала.

Четирите компании  имат по 16.6% дялово участие в проекта, като се очаква да инвестират до 7 млрд. долара. За пълното завършване на терминала, според изчисления на Снел, ще са необходими около 10 милиарда.         

В САЩ шистовата енергетика бележи бум през последното десетилетие, въпреки че в много страни по света е забранена. Сред противниците на технологията „хидравлично разбиване“ за добив на шистов газ е и България, която наложи мораториум с решение на парламента. Въпреки забраната, учени доказаха, че са необходими още дискусии. В началото на годината бе създадена специална комисия, която да проучи детайлно технологията. Времето обаче не стигна и следващият парламент ще има тежката задача да реши дали да отмени решението на предшествениците.