Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

вторник, 27 август 2013 г.

Брюксел се готви да глоби „Газпром“

Европейският съюз има готовност да изпрати до Москва документ с възражения по отношение на руския монопол на „Газпром“, съобщи агенция Bloomberg като се позовава на свои източници, пожелали анонимност.
Медията отбелязва, че с изпращането на официалната жалба, което се очаква да стане до края на годината, се открива възможност за регулатора да налага санкции по отношение на газовата компания. От Брюксел се надяват, че все пак ще бъде постигнато споразумение и няма да се стигне до задълбочаване на корпоративния конфликт. Размерът на глобата не се съобщава, но неофициално е известно, че става дума за десет процента от годишния оборот.
Европейската комисия започна антимонополното разследване през септември 2012 година. Обвинението бе, че монополистът спъвал конкуренцията на пазарите в Централна и Източна Европа“. Основното подозрение е, че корпорацията е нарушила точка 102 от Договора за функционирането на Европейския съюз в който е казано, че "задължително трябва да бъде пресечен опитът за злоупотреба с монополно влияние на вътрешния пазар, като по този начин може да се нарушат търговските отношения между страните-членки".

От „Газпром“ пък обясниха, че натискът бил още да се понижат цените на синьото гориво към съответните страни-партньори. Ако вината бъде доказана, може да се стигне до преразглеждане на цялата система на договорите за износ.