Европейският съюз се намира в доста сложна ситуация по отношение на експорта към САЩ заради въведените мита. Износът на блока отвъд океана се оценява на 380 милиарда евро или 70% от общата продукция ще бъде облагана с 20-25% вносни мита. Това е ситуацията към момента, която представи еврокомисарят по търговията Марош Шевчович по време на Заседание на външните министри в Люксембург.
![]() |
Снимка: Пресслужба на Съвета на ЕС |
За ЕС увеличението на митата е над 11 пъти, което означава, че САЩ ще прибират по 80 милиарда евро при 7 милиарда в момента. Именно заради тези колосални суми, председателят на ЕК и самият Марош Шевчович още от първия ден, когато Доналд Тръмп е обявил намеренията си да облага с мита европейските стоки, са започнати сондажи за „смислени преговори“ с президентската администрация
От първия ден фокусът ми беше върху започването на смислени преговори с администрацията на САЩ, като набирам инерция на всяка стъпка. Оценявам усилията на моите колеги, министъра на търговията Лютник и посланика Гриър, за поддържането на открита и откровена линия за комуникация с нас.
Къде се намираме, посочва Шефчовиц и отговаря, че ЕС е изправен пред ситуация на непредвидими предизвикателства в света, глобален свръхкапацитет, предизвикан от непазарни практики, надпревара за лидерство в пазарите с полупроводници или осигуряване на критични минерали. „Ако се обединим, бихме могли да изградим истински трансатлантически пазар, който да е от полза и за двете страни“, предлага еврокомисарят.
За Шефчович САЩ гледат на митата не като на тактическа стъпка, а като на коригираща мярка. Той отново казва, за пореден път, че ЕК са напълно готови да седнат на масата за преговори, когато американските партньори са готови.
Марош Шефчович обърна внимание и по отношение на митата върху стоманата и алуминия. Сметната палата на ЕС е получи ценна обратна информация от държавите членки и 660 заинтересовани страни. „След като внимателно прегледахме всичко това, ние работихме за изготвянето на стабилен списък с мерки за противодействие“, казва еврокомисарят.
Залогът
По време на срещата министрите са обсъдили търговските отношения на блока със САЩ като са предоставили насоки за предстоящата работа, допълва пресслужбата на Съвета на ЕС.
Европейският съюз и Съединените щати са свързани с
най-мащабните двустранни търговски и инвестиционни отношения и с
най-интегрираните икономически взаимоотношения в света. Взети заедно, те
представляват почти 30% от световната търговия със стоки и услуги и 43% от
световния БВП.
През 2023 г. трансатлантическата търговия със стоки и услуги е
достигнала 1,6 трилиона
евро. Както ЕС, така и САЩ са водещите търговски партньори в търговията със
стоки помежду си.
През 2024 г. търговията със стоки между ЕС и САЩ е
възлизала на 865 млрд. евро. Това означава, че тя се е удвоила през последните
10 години.
САЩ са водещият търговски партньор на ЕС за износа на ЕС и вторият по важност партньор (след Китай) за вноса на ЕС.
Повече подробности в графики за търговските отношения между САЩ и ЕС може да видите в инфографиката на Съвета на ЕС.
Отговорът на Тръмп
След поредните коментари от различни форуми на европейския континент, американският президент отговори, че въвеждането на вносни мита от САЩ по отношение на чуждестранните търговски партньори все пак не са повлияли за увеличение на цените. Отговорът му идва и като опровержение на опасенията на експерти, че вносните мита ще забавят икономическия растеж и ще ускорят инфлацията.
Още по темата в 3e News: Отговорът на Тръмп
Президентът се аргументирал, че цените на петрола се понижавали, акциите са стабилни, цените на продуктите също се понижавали и нямало инфлация. "САЩ, които дълго време се натискаха със злоупотреби, получават милиарди долари през седмицата от страната, в отношението на които вече действат вносните мита“, написа Тръмп в понеделник в социалната мрежа Truth Social.
Инвестиционен съвет
Търговската война
между САЩ и ЕС се следи ежесекундно от инвеститори и акционери. Според нидерландската
Асоциация на притежателите на ценни книжа (VEB) най-разумното нещо, което би направила Европа
в този момент е да не отвръща на удара веднага, а главно да търси преговори
с Тръмп.
И това със
сигурност няма да е лесно. Трудно е да се преговаря с някой, който действа
ирационално", коментира в интервю за BNR радио заместник-председателят
на Асоциацията Ерол Кейнър, според когото всички преговарящи имат нужда от
психолог, а не от икономист, който да ви посъветва как да се справите с това.
Съветът на VEB към инвеститорите е: Не се паникьосвайте!,
не инвестирайте пари назаем в момента, мислете за проекти в дългосрочен план.
Сега всичко става по-евтино. Ако инвестиционният ви хоризонт е 1, 2 или 3
години, тогава е рисковано, но ако е 20 или 30 години, тогава няма за какво да
се притеснявате“.