Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 12 февруари 2016 г.

Гласове за компенсации по "Южен поток"




"България ще си потърси правата заради прекратения проект Южен поток. В момента се обмислят всички юридически възможности, но на този етап не бих искал да разкривам подробности", това заяви от парламентарната трибуна, заяви вицепремиерът Томислав Дончев от парламентарната трибуна в отговор на запитване на депутата от РБ Мартин Димитров. 

"България е най-засегнатата по две причини", аргументира се Дончев и допълни:

"Първата: намираме се на възлова точка от ключовия проект и втората - оказахме се в епицентъра на разразилия се скандал."

Припомням, че именно в Турция, при посещението си на 17 декември, руският президент Владимир Путин обяви "замразяването на тръбата" и обвини директно България в "беззъба позиция". Нещо повече - пред събралите се дипломати Путин задълбочи анализа си и отчете, че страната ни е пропуснала златна възможност от експлоатацията и таксите по газопровода.

Пред депутатите Томислав Дончев подхвърли, че все пак може и да не сме напълно капо от спряната тръба. 300 000 тръби, които все хващат прах във Варна и Бургас можело да се използват в бъдеще и по някои други проекти, без да конкретизира какви.  

Преди време се заговори, че същите може да се натоварят на кораби и да се изпратят обратно в Русия за изграждането на "Турски поток". С оглед на обтегнатите отношения между Москва и Анкара заради сваления военен самолет Су-24, малко вероятно е в момента проектът под Босфора да стартира и така да се освободим от тръбите. Преди дни и посланикът на Русия в Турция беше от ясен по-ясен - ако турците искат за партньор Русия в "Турски поток" - първо да се извинят за самолета, да признаят вината и да компенсират щетите от трагедията. Дали ще се реализира този проект - оставям всеки да прецени.

По темата Мартин Димитров допълни, че България трябва да бъде много по-настоятелна, отколкото е всъщност, за търсенето на пропуснати ползи от реализацията на проекта. Като пример той посочи, че страната ни се намира в аналогично положение, както бяха руснаците преди години по проекта "Белене". В тази връзка да припомня, че през 2013 година руската държавна корпорация "Атомстройекспорт" даде Националната електрическа компания на Международния арбитражен съд в Париж заради спрения проект АЕЦ Белене.


"Така че, ако някой не е изпълнил европейското право, не е проблем на България и ние сме в правата си да търсим пропуснатите ползи", аргументира се Мартин Димитров.