В България трябва да започне сериозен дебат за бъдещето на въглищните централи. Последната криза с тока доказа, че те са нужни, но трябва да се реновират. Ако все пак се стигне до закриване на мощности, трябва ясно да се кажа с какво ще се заменят. Това заяви в предаването „Денят на живо” по Канал 3 енергийният експерт Христо Казанджиев, който заедно с бившия шеф на Мини Марица Изток Щерьо Щерев коментираха бъдещето на въглищните ТЕЦ-ове.
Над 15000 души ще останат без работа. Ще се засегне металургията, индустрията. Комплексът "Марица изток" работи с 600 дружества от цялата страна. Трябва да се мисли като национален проблем, а не като регионален.
България подписа Парижкото споразумение за намаляване на емисиите серен диоксид в атмосферата. В приетия от парламента през октомври 2016 година документ се създава рамка за борба с изменението на климата в световен мащаб след 2020 г. Изпълнението му следва да доведе до избягване на опасните климатични промени, като се ограничи повишението на средната глобална температура - под 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива.
ЕС и държавите членки са сред най-амбициозните в борбата с
климатичните промени. В контекста на Споразумението 55 страни поеха обвързваща цел за намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 40% до 2030 г. в сравнение с нивото им през 1990 г.
Въпреки поетите ангажименти на страните-членки в ЕС, оказва се въглищната индустрия бележи ръст след скока на цената на петрола и газа.
Въпреки поетите ангажименти на страните-членки в ЕС, оказва се въглищната индустрия бележи ръст след скока на цената на петрола и газа.
Проблемът е много сериозен и за Стария континент, отбелязаха специалистите. В 6 държави от общността енергетиката им е базирана на въглища. Ако закрият мощностите може да се стигне до срив на доставките на енергия. "България и страните от ЕС трябва да се обединят и да търсят общо решение", препоръчаха експертите.