Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

неделя, 19 февруари 2017 г.

Саудитска Арабия преминава на ток от вятър и слънце



 Най-големият износител на нефт в света Саудитска Арабия може да се превърне във водещ производител на ток от слънце и вятър. Промяната в политиката се дължи на резкия спад на цените на „черното злато“. „Зелената енергия“ може да върне натрупания финансов дефицит от съкратения износ.

В следващите шест години страната си е поставила за цел да произвежда ежедневно по 10 гигавата ВЕИ енергия, пишат електронните издания на „Блумбърг“ и „Комерсант“. Първите слънчеви и вятърни електростанции вече са изградени в пустинята, североизточния край на страната. Мощностите спестяват по 80 000 барела нефт. Като се добавят находищата на газ, които трябва да бъдат пуснати в експлоатация до 2020 година, властите ще спестяват над 300 000 барела нефт дневно, нужни на индустрията. Данните са направени от консултантската компания. Wood Mackenzie Ltd. В анализа се казва, че съществуващите мощности могат спокойно да задоволят вътрешното енергийно потребление на кралството.

„Възобновяемата енергия вече не е лукс“, коментира пред „Блумбърг“ страрши икономистът от Standard Chartered Марио Маратефтис. Той прогнозира, че ако потреблението на страната продължава да расте, то очевидно Саудитска Арабия няма да й остава нефт за износ.

За амбициозните планове в „зеления сектор“ разкрива и министърът на енергетиката Халид ал-Фалих. Във ВЕИ проекти ще бъдат инвестирани между 30 и 50 млрд. долара. „Условията в договорите ще бъдат така направени, че страната ще произвежда най-евтината енергия в света“, уверява министърът

Саудитска Арабия не стои и не разчита единствено на нефта, а се развива и търси ниша в нови отрасли. Такъв е случаят с Saudi Arabian Mining Co – компания, добиваща фосфат. Най-новият завод, разположен в малко градче, разположено в северозападната част на страната, ще разчита основно на ВЕИ-енергията и местни находища на газ. Такива малки проекти са изключително важни за страната по пътя към диверсификация на енергийните доставки, отбелязва още„Блумбърг“.