PHOTO: premier.be |
ИМА ЛИ СДЕЛКА?
Всъщност, подписаха ли нещо двете страни, чудеха се от опозиционната партия N-VA. Пред VRT нейният председател Барт Де Вевер заяви, че ако има нещо черно на бяло, то трябва да бъде публикувано от Engie. Макар и с малко закъснение компанията публикува документ, в който витиевато се казва че са разработили рамка за разширяване на реакторите. Французите го определят като писмо за намерение, което „трябва да проправи пътя към пълни споразумения през следващите месеци".
Според правителствен източник на бизнес изданието businessam.be окончателно споразумение най-верояно ще бъде подписано през март, когато излезе окончателната сума колко ще струва погребването на ядреното гориво. Очаква се и съвсем скоро да бъдат дадени повече детайли и конкретика по преговорите, облечени в цифри и срокове.
Министърът на енергетиката Тине Ван дер Стратен се мотивира, че удължаването на живота на мощностите е много сложен процес, но сделката с Engie е повече от декларация за намерение. "Става дума за ангажимент на всички страни да използват всички ресурси, с които разполагат, за да постигнат обща цел".
Въпреки постигнатия напредък, все още не постигнато съгласие по ключовия въпрос колко ще струва на френската компания за погребването на ядрените отпадъци. Според премиера е въпрос на седмици и това да бъде изчистено. Не еднократно от оператора са заявявали, че именно сумата е важният въпрос преди да продължат със сделката.
НЕИЗЧИСТЕНИ СПОРОВЕ
Както наскоро отбелязах в блога си в казуса с компанията-майка на белгийският ядрен оператор Electrabel са замесени милиарди евро, енергийната сигурност и опасност от съдебен процес.
За нуждите по извеждане на двата блока е създадена сметка с бюджет от над 14 млрд. евро, който се захранва както държавата, така и операторът. На всеки три години Комисията за ядрени съоръжения (CNV) прави ревизия и преценява дали според инфлацията е необходимо да се внасят допълнителни пари, така че да не се спъва процесът. Парите основно ще се отиват по две направления – демонтаж и съхранение на ядрените отпадъци.
Белгийските ядрени власти настояват компанията-майка Engie да внесе допълнителни 3,3 милиарда евро. Французите обаче смятат, че искането е неоправдано и не биха внесли допълнително повече от 900 млн. евро, съобщи вестник Het Laatste Nieuws. И по този въпрос споровете предстоят. Очаква се и решението на т.нар. пазарен съд, който е част от Апелативния съд в Брюксел. Това е първият случай, при който Engie не е съгласна с оценката на белгийската комисия.
Другата линия, по която френската компания хвърля гневни стрели по адрес на Брюксел е въведеният от 1 януари 2023 година Данък върху свръхпечалбата на енергийните компании като част от мерките за справяне с енергийната криза. Според юристите на Engie това е в нарушение на споразуменията с предишните белгийски правителства. Енергийният гигант предупреждава, че може да се обърне към съда, за да оспори както по-високите комисионни, така и Данъка върху свръхпечалбата.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: