Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 21 октомври 2023 г.

Финландската полиция разследва китайски кораб заради Балтийския газопровод

Финландската полиция е започнала разследване на китайски кораб заради инцидента с Балтийския газопровод, който наскоро беше повреден, както го определиха властите, след „външна намеса“.

Причина за разследването е, че по време на инцидента движенията на плаващия под хонконгски флаг кораб Newnew Polar Bear съвпадат с времето и мястото, където тръбопроводът е бил повреден", се казва в изявление на Националното бюро за разследване. 

"Ще си сътрудничим с шведските власти, за да установим ролята на този плавателен съд", заяви полицейският служител Ристо Лохи.

Полицията също потвърди, че щетите са причинени от "външна механична сила" и че са забелязали "тежък предмет" в близост до тръбопровода. "Огромна наскоро образувана купчина земя и вероятно съдържаща изключително тежък обект е открита на морското дъно", добави Лохи. Полицията ще се опита да възстанови елемента, за да види дали има връзка с повредения тръбопровод.

Според финландския оператор на тръбопровода ремонтните работи ще отнемат "най-малко пет месеца", принуждавайки Финландия да получи доставки чрез плаващия си терминал за втечнен природен газ в Инку (юг). Природният газ представлява около 5% от потреблението на енергия във Финландия, главно за промишлеността и производството на електроенергия, както и за отопление.

Никой от разследващите официално не определи повредата като саботаж, въпреки че многократно бе направена асоциация със Северен поток 1 и 2. Припомням, че преди повече от година, на 26 септември 2022 г., на "Северен поток 1" и 2 се случиха четири огромни теча на газ, предшествани от подводни експлозии, които пренасяха по-голямата част от руския газ към Европа. Произходът му все още остава загадка.