Всичко за мен
- Apostol
- Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.
събота, 10 септември 2016 г.
ЕК отпуска пари за газовата ни връзка с Румъния
Европейската комисия отпуска безвъзмездно 179 млн. евро за изграждането на газопровода България-Румъния-Унгария-Австрия. Това съобщи официалният сайт на Комисията след подписани на 9 септември споразумения за изграждане на инфраструктура. Освен това правителствата и операторите на преносни системи от Гърция, България, Румъния и Унгария са подписали споразумения за сътрудничество по газови проекти по т. нар. „вертикален коридор“.
Украйна, Румъния, България и Гърция са подписали меморандум за разбирателство относно обратните потоци по Трансбалканския газопровод.
Министрите приветстваха предстоящото завършване на новата междусистемна газова връзка между България и Румъния и проекта за укрепване на българската мрежа в подготовка за нови междусистемни връзки със съседните страни. Съответните министри се ангажираха с бързото завършване на още четири приоритетни проекта – терминал за втечнен природен газ в Хърватия и свързваща инфраструктура до Унгария, междусистемна газова връзка Гърция – България и междусистемна газова връзка България – Сърбия, се казва още в бюлетина на ЕК.
„Днешната среща е важен етап от регионалното сътрудничество и напредъка в изпълнението на плановете за енергиен съюз. Като работим заедно, можем да подобрим енергийната сигурност и диверсификацията в регион, който вече е усещал голямата си уязвимост по отношение на доставките на газ“, отбеляза Марош Шефчович, заместник-председател на Комисията, отговарящ за енергийния съюз
„Радвам се, че нашето сътрудничество в региона е довело до осезаеми резултати – България има достъп до втечнен природен газ, а скоро и Украйна ще има такъв достъп. Искаме обаче да отидем по-далеч от сътрудничеството в газовия сектор. Ето защо сътрудничеството вече ще обхваща също възобновяемата енергия и енергийната ефективност, което ще помогне и за подобряване на енергийната сигурност чрез намаляване на зависимостта от външните доставчици на енергия“, допълва комисарят по въпросите на климата и енергетиката Мигел Ариас Канете.