Photo: elespanol.com |
В съвместния проект, наречен H2BE, норвежката и френската компания проучват дали могат да произвеждат на пристанището чист водород в огромни количества. Идеята е да се произвежда от природен газ, а отделеният CO₂ да се улавя и изпраща обратно по тръбопровод за съхранение в Норвегия под Северно море.
H2BE ще има капацитет от 1000 мегавата и годишно производство от 8,4 тераватчаса водород.
Engie и Equinor са започнали предпроектното проучване преди година. Резултатите са успешни, разкри Ирен Румелхоф, член на борда на Equinor в интервю за белгийския вестник. До края на месеца ще бъде още по-детайлно избистрена концепцията. „Доста оптимистично сме настроени, защото от нашите контакти с клиенти и местните власти в региона на Гент показват, че има голямо индустриално търсене“, допълва членът на Equinor.
Ако всичко върви по план, окончателното инвестиционно решение ще бъде взето през 2025 година, а самото производство през 2028 или 2029 г. На този етап от проучването на проекта, според Румелхоф, е твърде рано да се каже колко пари ще са нужни. Ориентировъчно ставало дума за инвестиция не по-малко от 1 милиард евро.
Водородната централа се разработва едновременно с друг проект на Equinor за изграждане на CO₂ тръбопровод от Зеебрюге до Норвегия. Той ще се свърже с мрежата за CO₂ на сушата, която операторът на Fluxys иска да изгради.
До края на десетилетието 20 до 40 милиона тона CO₂ могат да бъдат отстранени от промишлеността чрез тази мрежа, от които 1,9 милиона тона могат да бъдат транспортирани годишно от водородния завод в Гент.
Румелхоф посочва, че проектът не може да успее без подкрепата на фламандското правителство при кандидатстването за субсидии от Европейския иновационен фонд.