Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

четвъртък, 15 юни 2023 г.

Затварянето на находището в Грьонинген няма да стане толкова лесно

Нидерландия официално обяви, че газовото находище в Грьонинген  ще бъде закрито. Това обаче няма да стане отведнъж както изглежда на пръв поглед. Все още не е окончателно ясно кога ще бъде „спряно кранчето“. Към момента се спряга датата 1 октомври, съобщи телевизия RTL. Според техните колеги от Bloomberg решение може да се очаква от кабинета още през следващата седмица.

Picture: Rtlnieuws

Така в разгара на лятото ще приключи една 60-годишна история. По време на парламентарен дебат за бъдещето на газохранилището неколкократно беше изказано мнение, че тази глава от нидерландската газова енергетика трябва да бъде затворена през тази година и да бъде отворена нова.

Въпреки че хранилището ще спре да добива газ, то ще продължи да съществува като резервен вариант още една година, в случай на усложнена обстановка в Украйна и проблеми със доставките в Европа. В края на 2024 година обаче това наистина ще бъде краят. Окончателното запечатване ще бъде направено във вид на закон. Тогава ще стартират и дейностите, свързани с възстановяване на щетите от неговото функциониране. Кабинетът на Марк Рюте прие пакет на обща стойност 22, 5 млрд. евро за подпомагане на провинцията.

Страната усилено работи по нови проекти, които да компенсират спрените газови количества от „Грьонинген“, които за тази година са в размер на 2.8 милиарда кубически метра. Плановете са на негово място да бъде построено голямо производствено съоръжение в Северно море, за да преобразува вятърната енергия във водород.

Съоръжението в Грьонинген ще има капацитет за електролиза от 500 MW за производство на зелен водород и се очаква да започне да функционира през 2031 г., съобщи Министерството на икономиката и енергетиката.

Новата водородна централа ще бъде свързана с офшорна вятърна ферма край бреговете на северната провинция, където водородът може да бъде транспортиран до сушата чрез съществуващ газопровод за природен газ.

Ресорният икономически министър Роб Джетън споделя, че местните власти, жители и бизнес приемат с ентусиазъм новия голям проект. За тях реализацията на централата е ценен опит с внедряването на новите технолигии, които ще играят все по-голяма роля в енергийната система на бъдещето.

Новата централа ще бъде свързана с офшорната водородна транспортна мрежа на Gasunie и с тази на сушата. По нея ще се пренасят големи количества водород на брега и ще бъде свързана с водородната мрежа на сушата.

За икономическото министерство това е ново и голямо предизвикателство. Преди да се пристъпи към изпълнението, в района ще бъде изграден мини модел с капацитет на електролиза 50-10 MW. Там ще бъдат тествани системите и отстранявани дефектите. По-късно през годината ще стане ясна и точната локация на тази централа.

"Водородът е абсолютно решаващ стълб на холандския енергиен преход", коментира в началото на годината премиерът Марк Рюте по повод зелените инвестиции на страната. Според него тя е незаменима част от бъдещите енергийни доставки без изкопаеми горива.

OЩЕ ПО ТЕМАТА