Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 25 август 2023 г.

Пилотен проект в Нидерландия превръща CO2 в суровина за батерии

Нидерландската компания Alta Innovation Support получи субсидия от над 1,8 млн.евро по пилотен проект, с който въглероден диоксид и отделени газове от химическата промишленост ще се използват за батерии.

Компанията уточнява, че в момента се намират във фаза, при която искат да докажат дългосрочната безопасност на технологията и нейната надеждност. За момента резултатите били оптимистични. Предстои процесът да бъде сертифициран.

Pictures: wiktionary.org

Разработката се движи съвместно с местни научни институти и два университета. Неотлъчна подкрепа и насока дава и националната агенция за регионално развитие Impuls Zeeland.

Превръщането на CO2 и газове от химическата промишленост в течност за литиево-йонни батерии представлява важна стъпка към въглеродна неутралност. Чрез използването на CO2 като суровина, тази технология не само намалява вредните емисии, но и допринася за кръговата икономика чрез пренасочване на отпадъците.

Тъй като литиево-йонните батерии играят ключова роля в захранването на електрически превозни средства, системи за съхранение на енергия и преносима електроника, приемането на по-екологични суровини може значително да намали въглеродния отпечатък, свързан с производството на батерии, обясняват учените.

Очаква се успехът на пилотния проект да проправи пътя за комерсиализацията на тази технология, ускорявайки развитието на по-чисти и по-устойчиви технологии за батерии в световен мащаб.

Чрез свеждане до минимум на зависимостта от материали, получени от изкопаеми горива, тази иновация може да доведе до значително намаляване на емисиите на парникови газове и да засили усилията за борба с изменението на климата.