Швейцарската стартъп компания Sun-Ways ще инсталира слънчеви панели в пространството между железопътните релси - технология, която може да осигури 1 тераватчас (TWh) слънчева енергия годишно.
Picture: sun-ways.ch |
Началото на пилотния проект е насрочено за май, след като Федералното транспортно бюро е дало положително становище. Плановете са до 2025 г в междурелсието на стотици километри да бъдат поставени панели.
Монтажът отнема само няколко часа с помощта на специален влак. При необходимост от демонтиране на панел - също не коства големи усилия на техниците, уточняват от компанията.
Защо е необходимо да се демонтира панел? Регулярно теренът между
релсите се почиства и поддържа от служителите на инфраструктурната компания. За
да не се надраска или счупи, превантивно панелът се отстранява. И в това се крие
патентованата иновация - да бъде лесно сменяема, разказва
съоснователят Батист Данихерт пред новинарския сайт Swissinfo, цитиран от businessam.be.
Генерираната енергия може да се използва за обществената електрическа мрежа или за въздушните линии на влаковете.
Амбициите на компанията се простират и в други държави на Стария континент. Сред тях е Германия, която разполага с 38 300 км железопътни линии.
Технологията обаче има и своите критици. Притеснения изказва също Международният железопътен съюз. Според организацията слънчевите панели биха увеличили риска от пожари по покритите с трева линии. Друг аргумент срещу иновацията е, че влаковете може да станат по-шумни заради наличието на панели. А също така и че машинистите може да бъдат заслепени от отражението на светлината.
Подобна технология
преди швейцарците е разработвана от италианската компания Greenrail и английската Bankset Energy, но големият недостатък при тях е, че панелите трудно се
демонтират при поддръжка на терена.