Белгия ще инвестира 250 милиона евро в изграждане на водородна инфраструктура и мрежа със съседните страни.
Новината за огромната сума идва само няколко седмици, след като страната се договори да изгражда междусистемна мрежа за съхранение и транспортиране на CO2 под Северно море. На дневен ред стои въпросът за мрежа с другата съседка Германия.
Picture: Wikimedia |
Многомилионният проект ще свърже крайграничния германски регион с големите индустриални клъстери в Гент, Антверпен, Монс, Шарлероа и Лиеж. Развитието на белгийската водородна мрежа е от изключително значение за цяла Европа. От 1600 километра над 600 се намират на нейна територия.
Германия и Белгия се договориха да свържат своите водородни тръбопроводни мрежи през 2028 г. Партньорството има за цел да повиши енергийната сигурност, да насърчи екологосъобразното поведение и да отвори вратата за постигане на смели климатични цели в световен мащаб, коментира специализираният сайт Industry&Energy.
Белгийският парламент прие дългосрочна регулаторна рамка. Догодина предстои да бъде избран специален оператор на водородна мрежа, който да контролира операциите на системата.
За да се осигури безпроблемен и сигурен транспорт на водород и да се внуши доверие на инвеститорите и заинтересованите страни, трябва да се създаде ясна регулаторна рамка.
В края на юни, Нидерландия и Белгия обявиха, че ще сътрудничат при транспортирането и съхранението на въглероден диоксид (CO2) като част от усилията си за насърчаване на устойчивостта в индустрията. Решението беше взето по време на държавното посещение на крал Вилем-Александър и кралица Максима в Белгия.
Основната цел на това сътрудничество е да се улесни трансграничният транспорт на CO2 между ключови пристанища и промишлени центрове в двете страни като Антверпен, Гент, Ротердам и Зеландия.
Съседките ще съхраняват белгийски и нидерландски CO2 в изчерпани газови и нефтени находища под Северно море в бъдеще. Под споразумение за развитие на проекта са се подписали нидерландския министър по икономическите въпроси и климата Мики Адриансенс, белгийският вицепремиер Винсент Ван Куикенборн, заедно с неговите колеги министрите Зухал Демир (Фландрия) и Филип Хенри (Валония).
Емисиите са от решаващо значение за
бъдещето на нашата планета. Това е обещаваща климатична технология. Морето може
да изиграе ключова роля в това. През септември сключихме споразумение с Дания.
Сега предприемаме още една важна стъпка със съседната ни страна, казва след
подписването Винсент ван Куикенборн, белгийски министър на Северно море.