Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

събота, 29 март 2025 г.

ЕП настоява да се издават по-бързи разрешителни по проекти за чиста енергия

Енергоемката индустрия има нужда от по-бързи процедури за издаване на разрешителни за проекти за чиста енергия и бързо прилагане на законодателството за устройство на пазара на електроенергия. За това настоява Европейският парламент в проекторезолюция до Европейската комисия. Според депутатите само с промяна на условията може да се намалят разходите за енергия, да се подобри интеграцията на  енергийните системи и да се увеличат инвестициите в мрежовата инфраструктура.

Снимка: Screenshot от клип на ЕК

Опростяването на административните процедури и осигуряването на достъп до критични и вторични суровини са от съществено значение за привличане на частни инвестиции и подпомагане на декарбонизацията, се казва в проектотекста, който се очаква да бъде одобрен от европарламента.

Депутатите следят и очакват отговори от комисарите и по друг въпрос, свързан са тежкото положение на европейската стоманодобивна индустрия. В рамките на няколко срещи между двете водещи институции на общността са предвидени дебати и мнения как бързо да се върне конкурентоспособния курс на стоманодобивните заводи на световния пазар. Този сектор е от решаващо значение за сигурността на доставките в ЕС.

От разпространена програма за дневния ред на Европарламента става ясно, че депутатите планират обстойно да обсъдят предложенията на ЕК в подкрепа на стоманодобивната и металургичната промишленост на ЕС, както и подхода си към други енергоемки отрасли.

По отношение на мярката за опростяване на регулациите се очаква в Страсбург да бъдат представени вече някои конкретни набелязани мерки и срокове, тъй като ЕК я обяви още през февруари, а оттогава изтече цял месец. За тази политика, вече разказахме в 3eNews . Очакванията на ресорния еврокомисар Марош Шевчивич са да има видими резултати още до края на годината, защото бизнесът нямал време да чака, „нужни са смели и бързи действия за икономическа устойчивост“.

През последните години различни бизнеси в Европа апелираха, че не могат да изпълнят целта си за климатична неутралност до 2050 година, защото тежката бюрокрация, поставена от Брюксел, дългите срокове по обжалвания понякога забатачват проекти с години.

Въпросът не търпи отлагане и по друга причина – ЕС не може да си позволи дълги разтакавания и забавени енергоемки индустрии, ако иска бърза модернизация на военния парк, както е заложено в наскоро приетия план ReArm. Или както още отбелязва в свои анализ „Политико“. Спасяването и екологизирането на европейските стоманодобивни заводи вече е ключова част от отбранителната стратегия на ЕС. ЕС трябва да построи повече танкове - и няма причина тези танкове да не бъдат екологични.

По отношение на критичните суровини, за които настояват евродепутатите, ЕК изпреварва тяхното искане и обяви, че е изготвила списък от 47 стратегически проекта за засилване капацитета от суровини.

Новите стратегически проекти, според ЕК, са крайъгълен камък за прилагането на Закона за критичните суровини (CRMA), който има за цел да гарантира, че европейският добив, преработка и рециклиране на стратегически суровини отговарят съответно на 10%, 40% и 25% от търсенето на ЕС до 2030 г.

Новите стратегически проекти, освен че ще са от помощ за постигане на тези цели се очаква да допринесат значително за екологичния и цифров преход на Европа. Същевременно те ще подкрепят и европейската отбранителна и космическата индустрии, се казва в съобщението на ЕК.