Големите германски производители на автомобили BMW, Mercedes-Benz и Volkswagen са изостанали много от своите глобални конкуренти през миналата година по отношение на продажбите и печалбите. Според проучване на консултантската фирма EY, общият оборот на трите концерна е спаднал с 2,8% в сравнение с 2023 г.
![]() |
Снимка: Завод на BMW/ Аудиовизуална служба на ЕК |
Същевременно съвкупните продажби на шестнадесетте най-големи световни производители на автомобили са нараснали с 1,6%. За първи път през 2024 г. те са надхвърлили границата на продажбите от 2 трилиона евро.
От големите световни играчи Stellantis, компанията майка
на Opel, се представила най-зле със 17% спад в продажбите.
Още по темата: Страхът от „търговската война“ на Тръмп доведе до ръст на нидерландския експорт
Германските производители на автомобили се борят основно
с разочароващите продажби на електрически автомобили, въпреки милиардите евро,
инвестирани в развитието.
"Търсенето не е толкова силно, колкото се
очакваше", казва в радиоинтервю за нидерландска медия Константин Гал,
експерт в EY.
На всичко отгоре германците трябваше да се сблъскат и множество
изтегляния на коли от пазара през миналата година поради дефекти на софтуерни
грешки.
Немските производители са изправени пред нарастваща
конкуренция от азиатски марки, които предлагат по-евтини автомобили с модерни
технологии и много луксозни опции.
Ескалиращата търговска война със САЩ може допълнително да
наруши пазара. Президентът Доналд Тръмп обяви вносни мита от 25% за всички
автомобили, влизащи в САЩ.
Данъкът удря още повече германските производители, тъй като те изнасят повече автомобили за САЩ от всяка друга страна. Те включват например скъпи модели като Porsche 911 и Mercedes S-Class, с високи маржове на печалба.
"Не ми пука"
След като още в стъпването си като президент Доналд Тръмп обяви въвеждането на 25% мита върху вноса на стомана и алуминий, последва и нова закана - също 25% мита върху всички автомобили, произведени в чужбина. Решението за тези мита трябва да влезе в сила на 2 април.
В интервю за NBC, цитирано от БТА, президентът каза, че не е предупреждавал ръководителите на автомобилните компании за повишаване на цените с влизане в сила на митата за вносните превозни средства и "не му пука" за това.
Идеята на Тръмп с новите мите била да се стимулират намиращите се на територията на САЩ производствени мощности. Той е убеден, че с предприетите действия ще се увеличат продажбите на произведените в САЩ автомобили. "Надявам се да повишат цените, защото ако го направят, хората ще купуват произведените в Америка автомобили", убеден е президентът.
Тръмп би бил склонен на преговори за митата, единствено ако "хората са склонни да ни дадат нещо истински ценно".
Митата са част от усилията на президента да насърчи американското производство и да намали търговския дефицит на САЩ.
Търговската политика е ключова в неговия мандат и тя е съпроводена с продължаващо напрежение с основните търговски партньори на страната.
На Европа и останалите страни по света, попаднали под
прицела на Тръмп остава да чакат 2 април – определена от президента като "Ден
на освобождението в Америка".
В своята социална мрежа Truth Social държавният глава обяви, че списъкът
се увеличава с още една – Венецуела, а може да нарасне драстични и с други,
които купуват от нея петрол.
"Всяка страна, която купува петрол и/или газ от
Венецуела, ще бъде принудена да плаща 25% мита на Съединените щати за цялата
търговия, която води с нашата страна", заяви наскоро в друго свое
обръщение Тръмп.
Причината за санкцията била, че Венецуела е изпратила "десетки хиляди престъпници" в САЩ, много от които са убийци и насилници".
От Европейската комисия коментираха, че съжаляват за решението на Тръмп. Нейният председател Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС "ще продължи да търси решение чрез преговори и същевременно ще защитава икономическите си интереси".
А докато Брюксел намери решението как ще защити пазарните интереси на европейското автомобилостроене, продажбите продължават да падат. Според данни на Европейската асоциация на производителите на автомобили (ACEA), цитирани от 3e News, продажбите в ЕС през февруари са намалели с 3,4 % в сравнение със същия месец на миналата година
Броят на новите леки коли, регистрирани в страните от ЕС е бил 853,670 хил. в сравнение с 883,838 хил. през февруари миналата година.
Продажбите в Германия са спаднали с 6,4 %, в Италия с 6,2 %, във Франция – с 0,7 %, докато в Испания са се увеличили с 11 %.
Броят на продадените нови автомобили в Европа като цяло (страните от ЕС плюс Исландия, Норвегия, Швейцария и Великобритания) през миналия месец е спаднал с 3,1 % - до 963,54 хил. Включително във Великобритания продажбите са се свили с 1%.
Продажбите на електрически превозни средства в Европейския съюз обаче са се увеличили с 23,7% през февруари и според данните на АСЕА възлизат на 131 275 хиляди.
Продажбите на групата Volkswagen (включваща Skoda, Audi, Seat, Porsche и др.) в ЕС през февруари са се повишили на 4,9%. На Stellantis са нараснали на 16,4%, а на Renault - с 11,3%.
Германският производител на автомобили клас "лукс" Bayerische Motoren Werke AG (BMW) e регистрирал увеличение на продажбите на коли с 5,7%, докато неговият основен конкурент на Mercedes-Benz - спад с 6,1%.
Продажбите на автомобили на японската Toyota Group са се свили с 5,5%, а на южнокорейската Hyundai Group - с 9,4%.
Американският производител на електрически превозни средства Tesla Inc. е продал 11,743 хил. коли в Европейския съюз, което е с 47,1% по-малко от февруари миналата година.
През януари-февруари продажбите на автомобили в ЕС са намалели с 3% до 1,686 млн. броя. Делът на електрическите превозни средства в общите продажби е достигнал 15,2%, спрямо 11,5% година по-рано.
Продажбите на автомобили в България, чийто пазар е доста малък, също е намалял с 5,8%.