Предсрочните избори в Германия през февруари трябва да дадат основно отговора на въпроса как може да бъде "спасена" икономиката. Това е големият проблем. Хората искат да чуят за политиките по миграцията, икономиката и финансите, казва в интервю за нидерландско радио историкът Рене Куперус от института "Клингендал". Засега според него най-добре се справяла ХДС и резонно водела в социологическите проучвания.
Тъмни облаци над германскарта икономика. Снимка: Личен архов |
Икономиката е във фокуса на изборите. Всички са загрижени как да се спаси Германия. Големите местни компании се борят с високите разходи за енергия и конкуренцията от Китай и САЩ. ХДС има амбициозни планове да върне икономиката в правия път. Новият лидер Фридрих Мерц иска по-малко бюрокрация и данъчни облекчения за компаниите, за да могат те да инвестират, отбелязва експертът и прави сравнение с предшественика на поста Ангела Меркел.
„Мерц е опитен политик, от години е участвал в битки с Меркел за партийното ръководство на ХДС. В кампанията си той е икономически либерален, културно консервативен и запален по миграцията. Той иска по-строги европейски миграционни правила и да лиши джихадистите с двойно гражданство от германското. Смята, че са направени грешки при Меркел и трябва да бъдат поправени.", отбелязва историкът.
Според него друга отличителна черта на тези избори е страхът на германските депутати да правят коалиции с много малки партии. Ако ХДС и ГСДП не сформират мнозинство, Зелените са алтернатива. За баварския клон на ХДС, ХСС обаче, това не е привлекателен вариант, смята Куперус и допълва, че промяната на курса на християндемократите по отношение на климата, които искали по-малко зелена политика.
Oще по темата: Партиите в Германия „налазиха“ Tik Tok за предизборните си обещания
Повечето партии все още смятат, че дълговата спирачка е страхотна идея. Германската християндемократическа партия ХДС, която сега е на върха на социологическите проучвания, обича да се придържа към желязната бюджетна дисциплина.
Изборите в Германия предварително бяха насрочени за есента на 2025 г., но заради разпадането на „сфетофарната“ коалиция на Олаф Шолц ще се проведат на 23 февруари. До изборите се стигна след конфликт около държавния бюджет и използването на дългова спирачка за ограничаване на бюджетните дефицити. Разногласията по механизма между канцлера Олаф Шолц и финансовия министър Кристиан Линднер доведоха до напускането на последния и де факто до падането на германския кабинет.