Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 24 януари 2025 г.

Фон дер Лайен поглежда към неусвоения "зелен" потенциал на Африка

Африканският континент е огромен потенциал за разгръщане на инвестиции и проекти в чиста енергия. И това е едно от предизвикателствата, по които ще работи Европейската комисия. За неусвоените до момента възможности на този континент говори председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на икономическия форум в Давос.

Screenshot: ЕК

„Това е континент с огромен потенциал, както всички знаем, притежаващ 60% от най-добрите слънчеви ресурси в света. Въпреки това в момента Африка получава по-малко от 2% от глобалните инвестиции в чиста енергия. 600 милиона души на континента все още нямат достъп до електричество. Това е не само неприемливо, но и несправедливо. Ето защо заедно с президента Рамафоса и Global Citizens стартирахме глобалната кампания "Разширяване на възобновяемите енергийни източници в Африка". Целта е много проста: да се осигури чиста енергия на общностите, които се нуждаят най-много от нея, не само в Африка, но и по целия свят“, каза пред делегатите председателят на ЕК.

От престижната трибуна тя използва възможността да отчете ролята на зелената енергия и постигнатите резултати. За миналата година глобалните разходи за чиста енергия са достигнали рекордните 2 трилиона щатски долара. В енергийния сектор инвестициите в чиста енергия/ изкопаемите горива са били в съотношение 10 към 1. „Това е промяна, за която работим от години. И това беше потвърдено, когато всички заедно поставихме смели цели на по време на климатичната конференция COP28: Казахме, че ще утроим възобновяемата енергия и ще удвоим енергийната ефективност до 2030 г. Очевидно е: преходът към чиста енергия се случва и е там, за да остане. Това е добра новина не само за планетата, но и за иновациите. Това е добра новина за енергийната независимост, защото това е местна енергия, така че създава добри работни места у дома. Това е добре за икономическата конкурентоспособност. И не на последно място, намалява сметките за енергия, така че е добре за домакинствата и бизнеса“, отчита Урсула фон дер Лайен.

Другият огромен приоритет на ЕК, който не се изчерпва в рамките на един мандат, а е дългосрочна цел е да се разшири технологичното  производство на местно ниво, във всяка страна. Според представата на ЕК „всеки регион трябва да може да произвежда технологиите, от които се нуждае. Технологичният прогрес трябвал да се ускори, защото Европа има нужда от модернизиране на над 25 милиона километра от мрежи до 2030 г. Всичко това изисквало огромни инвестиции и никоя компания, държава или регион не могат да направят това сами. Трябва да работим заедно и трябва да действаме сега и бързо, защото изоставаме, апелира председателят.

Ето защо ЕК стартира Глобалния форум за енергиен преход. Това е арена, на която се събират партньори от цял свят - от Бразилия до Канада, Демократична република Конго, Кения, Перу, Южна Африка, Великобритания, Обединените арабски емирства и много други. Тепърва този списък ще се разширява.

Глобалният форум за енергиен преход трябва да помогне за „отключване“ на повече инвестиции. Ако искаме да бъдем по-бързи, се нуждаем от повече инвестиции. Много се радвам, че Обединеното кралство е начело на тази промяна. Заедно ще се борим за по-интелигентно финансиране с инструменти за намаляване на риска, смесено финансиране, други решения за намаляване на разходите и привличане на частен капитал. Можем да се поучим и от африканските правителства, които въвеждат данъчни облекчения, публично-частни партньорства и стимули за възобновяема енергия. Вече виждаме, че тези усилия дават плодове. Защото през последните две години инвестициите в чиста енергия в Африка вече почти се удвоиха“, завършва председателят на ЕК.