Тежкото положение с икономиките в Нидерландия, Германия, политическата криза налегнала Франция дава основание на нидерландският журналист Стефан де Фрейс да обобщи, че „старият ЕС е парализиран и нестабилен, а политическият център на тежестта се измества към Източна Европа". Към тях може да се причисли и несигурните резултати в Белгия.
Снимка: Личен архив |
Не всичко обаче било обречено и мрачно. Компаниите очаквали да имат повече работа тази година отчасти поради по-големия брой предварително направени поръчки и повечето планирани инвестиции.
Допълнителна тревога за индустриалците е са котировките на eвропейската цена на газа, която се повиши до най-високото ниво от повече от година. Остават и очакванията, че най-големият им партньор Германия бързо ще излезе от икономическата криза - най-голямата за страната от Втората световна война насам. Не толкова оптимистично звучат прогнозите на Института за икономически изследвания към Ханделсблат (HRI), според който икономиката ще се свие 0,1% през новата година. За лек растеж може да се очаква най-рано през 2026 г.
Доставките на руски газ за Европа през Украйна спряха на Нова година. Споразумението, което гарантираше доставките в продължение на почти три години по време на войната между Русия и Украйна, изтече в края на годината. С по-студеното зимно време Европа трябва да се справи без този източник на доставки, който представлява около 5% от европейското търсене на газ. Цената на газа за доставка през февруари се търгуваше на 51 евро за мегаватчас на газовата борса в Амстердам на 2 януари сутринта. Това е най-високото ниво от октомври 2023 г. насам. В последния ден на 2024 г., в навечерието на края на доставката, тази цена вече се беше повишила до 50 евро. Ден по-късно ставката бе спаднала под 49 евро а мегаватчас. Краят на сделката съвпадна с прогнозираните минусови температури в някои европейски страни. Малко вероятно е обаче Европа да остане без газ тази зима. Но може да стане по-трудно за попълване на газохранилищата за следващия отоплителен сезон. Поради студеното време доставките на газ намаляват с най-бързите темпове от 2021 г. насам.
Френски медии обявиха, че високата цена на газа тревожи и фирмите в страната, които трябва да се борят и с непредвидимата политическа ситуация заради нестабилните преавителства на Еманел Макрон.
Разклатеният германско-френски двигател
Франция се вижда, че не е готова да защитава политическите интереси на Европа. На първо място Макрон се опитва да потуши вътрешнополитическите пожари. След поредица от назначени премиери, наред идва начело 73-годишният Франсоа Байру, който още не влязъл в премиерския кабинет се говори, че може да не се задържи дълго, коментира в края на годината белгийската обществена телевизия Ве Ер Те.
Германците и те са „болни“ от доста време, а икономиката им се задъхва, което рефлектира и на нейните съседи – Нидерландия и Белгия Ситуацията в региона роди крилатата фраза, че ако германците кихнат, Нидерландия се проверява дали е настинала. Дали тази настинка ще се задълбочи – тестовете ще покажат.
"Предизвикателствата в Европа са такива, че трябва да увеличим усилията си, за да сме конкурентоспособни, но политическата ситуация в двете най-важни страни – Германия и Франция просто не позволява това", казва в интервю за белгийската телевизия политологът и експерт по проблемите на Европа Хендрик Вос от университета в Гент.
Защо е важно лидерите им да са в добра кондиция? Това са страните, в които се подготвят големите решения. Много често не са съгласни една с друга, но полагат основите на големите европейски компромиси. Това е важен фактор за развитието на в Европа, който е момента го няма, обяснява унченият.
Не само политически, но и икономически Германия и Франция са двигателят на Европа. И в двете страни притесненията за икономиката са в основата на политическите трусове. Франция трябва да направи значителни икономии, за да подреди бюджета си, дефицитът там е дори по-голям, отколкото в една Белгия.
Икономическата нестабилност може да представлява по-голяма заплаха от политическата ситуация. Предстоят ни няколко години на нестабилност. Ще трябва да се ограничим до контрола на икономическите щети в Европа", смята Хилке Ванденбусхе, професор по международна икономика в KU Leuven.
Освен това остава да се види какво въздействие ще окаже икономическата политика на Съединените щати върху Европа. Тръмп води кампания с протекционистка политика, основана на високите вносни мита. Експертите се страхуват от международна търговска война. "За нас това е малко бедствие", казва Ванденбусхе. Резултатът според него може да бъде, че европейските компании ще се преместят в САЩ, за да избегнат митата. Освен това енергията там е много по-евтина, което е още едно слабо място на нашата европейска икономика.