Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

неделя, 22 декември 2024 г.

Вятърният бизнес в Белгия: 2024 беше ужасна

Все по-често на пазара на електроенергия се вижда явлението отрицателни цени. Това е когато има излишък на генерирана вятърна и слънчева енергия, а системата не се нуждае от нея. В този случаи количествата се търгуват под себестойността си, а производителите трябва да плащат  вместо да печелят.

Снимка: личен архив

За да се предотврати фалит на даден производител, белгийското правителство е разработило механизми за подкрепа, сред които и гарантирана изкупна цена. Ако пазарната цена падне под тази гарантирана цена, правителството компенсира дефицита. Ако обаче пазарната цена е по-висока, производителите трябва да платят излишъка на правителството.

Такъв механизъм е разработен и ще влезе в сила, след като бъдат след години бъдат пуснати отново двата модернизирани  ядрени реактора на „Дул 4“, и „Тианж 4“.  Това обаче е закон за обозримото бъдеще, тъй компанията майка „Енджи“ все още не е започнала процесът по реновирането на новия 10-годишен цикъл.

Бизнесът със зелена енергия обаче няма време да чака и настоява този закон да бъде приложен в действие още сега. Защото, ситуацията с отрицателните цени е една от причинните за стабилността на сектора и изграждането на повече паркове, а оттам и постигането на целите за климатична неутралност.

Тежкото финансово състояние на сектора е в полезрението на новия фламандски министър Мелиса Депрете (Melissa Depraetere). Заедно с браншови организации тя е обсъдила, че при тези проблеми няма как да се постигнат климатичните цели.

Производителите на турбини са заявили, че са нужни спешни мерки, защото законодателството, непредсказуемата ситуация с цените на пазара и блокирани обжалвания блокират бизнеса. Това го доказва и справка на Фламандската агенция за климата и енергетиката (VEKA), от която се вижда, че във фламандската част са поставени една 12 – най-ниското ниво от десетилетие (виж графиката отдолу). А същевременно правителството е променило изискванията в политиката си и иска повече зелен ток в микса си.

Снимка: vrt.be

"Много е тежко да виждаш как имаш потенциала да се разрастваш, а не можеш“, казва един от пионерите в бранша за фламандската част Крис Дерде. Неговите конкуренти от Luminus и Engie-Electrabel имат същата съдба Много проекти са в застой заради политическата и икономическата нестабилност.

Фламандската асоциация за вятърна енергия (VWEA) потвърждава усещането на своите членове: 2024 г. беше ужасна година.

"През последните 10 години никога не сме изграждали толкова малко вятърни турбини. През 2024 г. постигаме една четвърт от целта, която новото фламандско правителство е поставило, казва председателят пред vrt.be Мартен Дедейн. И аргументира твърденията си с цифри: В силните години преди корона кризата и последвалата стагнация в Европа членовете на сдружението са монтирали над 50 турбини годишно. Дори през 2015 са отчели абсолютен рекорд от 88. С десетте тази година е катастрофално за целите.

Нещата още повече се затлачели с тромавите процедури по издаване на разрешителни. В Белгия има практика няколко отговорни агенции да се подписват под едно разрешително – а това бавело конкурсите. Като се добави и факта, че за фламандската част само един орган издава документа и един за Валония и Брюксел – обработката отнемала ужасно дълго време. Това била причината десетки проекти да стоят блокирани в изчакване.

Според сектора нещата още повече можело да се забатачат, ако някои реши да обжалва становището. Апелът на фирмите  е да се издава по-бързо разрешителното и по този начин да се ускори изграждането на турбини. По данни на асоциацията 400 MW мощности са заседнали някъде по шкафчетата в очакване на разрешителни. Това били еквиваленти за 100 големи вятърни турбини, казва  Мартен Дедейн. "Ако могат да бъдат инсталирани, това ще има голямо значение не само за Фландрия, но и поставените климатични цели на цяла Белгия.

Припомням, че явлението отрицателни цени набра сила в началото на 2023 когато Европа претърпя безпрецедентен брой отрицателни ценови събития.

В Германия се получиха  315 часа отрицателно ценообразуване, което е почти удвояване в сравнение със средното за предходните пет години. До 2020 г. Холандия рядко отбелязваше отрицателни цени; въпреки това, през 2023 г. тя беше лидер в региона с 600% скок на часовете с отрицателна цена в сравнение със средната стойност за последните пет години преди това.

Ежедневното разпределение на тези отрицателни цени предполага, че слънчевата енергия е изиграла решаваща роля в това скорошно увеличение. Но наистина комбинацията от унищожаване на търсенето и нови възобновяеми мощности доведе до този нов режим. описва подробно разширяването на капацитета за производство на слънчева енергия в рамките на ЕС през последните години, заедно с бъдещи прогнози.

Oще по темата в 3e News: Kpler: Отрицателните цени на електроенергията са новата тенденция на пазара 

Във Франция последната ревизия на политиката, известна като „Stratégie Nationale Pour le Climat & PPE3“, постави за цел най-малко да се удвои съществуващия слънчев капацитет. Междувременно стремежите на Германия са още по-амбициозни. Стратегията ”Photovoltaik-Energie” има за цел цел постигане на 215 GW инсталиран капацитет до 2030 г., стартирайки от сегашен капацитет от 77,5 GW.

Още в началото на годината компанията за анализи Kpler, въз основа на сезонни метеорологични данни, заедно с данните за инсталираните мощности и натоварване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), прогнозира че през 2024 г. ще има подобен брой часове с отрицателни цени като 2023 г.