Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

понеделник, 2 декември 2024 г.

Съдът в Хага започва разглеждане на най-голямото дело за климата

Най-голямото съдебно дело за климата някога завеждано в Международния съд е в ход. То е по инициатива на от най-малката островна държава в света на Вануату, която е намира в Тихия океан.

15 съдии съдии ще разгледат два ключови въпроса. Първият е какви задължения имат държавите-членки на ООН съгласно международното право, за да защитят други държави-членки и бъдещите поколения от катастрофалните климатични промени?

И ако държавите членки продължат да отделят големи количества парникови газове и не предприемат достатъчно действия за намаляването им какви са правните последици? Специално внимание се обръща на въздействието на изменението на климата върху уязвимите държави, като малките островни държави.

През следващите две седмици, освен Вануату, почти 100 други държави и няколко организации ще имат възможност да свидетелстват пред съда на ООН. Това е най-големият брой свидетели, изслушвани някога в 80 годишната история на съда.

След години на лобиране Вануату успя да спечели широка подкрепа за плана да поиска съвет от Съда. Малката островна държава се намира в средата на Тихия океан, източно от Австралия. Тя е дом на около 320 000 души, разположени на 83 острова, които често са на не повече от метър над морското равнище. Поради изменението на климата жителите все по-често виждат как части от земята им изчезват под водата.

"Ние сме на първа линия за тежките климатични промени. Ако продължи така, страната ни ще бъде напълно негодна за живот в рамките на 50 години", каза пратеникът на Вануату за климата Ралф Регенвану пред австралийската телевизия ABC, цитирана от нидерландската NОS.

Вануату не е единствената, която усеща последиците от изменението на климата. Глобалното морско равнище се покачва по-бързо от всякога. Това се дължи главно на глобалното затопляне, което причинява топенето на ледените шапки.

2023 г. беше най-топлата година в историята. Климатът е с 1,48 градуса по-топъл, отколкото в прединдустриалния период между 1850 и 1900 г. - малко под 1,5 градуса, договорени на срещата на върха за климата в Париж. Но въпреки обещанията, дадени на срещите на върха на ООН за климата, твърде малко всъщност се случва, според много страни, които са най-засегнати от изменението на климата.

След 29-ата среща на върха за климата в азербайджанската столица Баку надделя разочарованието. Вместо очакваните 1300 милиарда долара помощ за климата за бедните страни, преговорите завършиха на 300 милиарда долара годишно. Представителите на по-бедните страни бяха бесни. "Видяхме отново в Баку, че уязвимите островни държави, които са най-засегнати от изменението на климата, не се слушат", каза Регенвану.

Още по темата:

Ето защо те вече не искат да преговарят, а да действат през съда. Но за да се случи това, първо се нуждаят от правна рамка. Ето защо се търси съвет от най-висшия съд в света. Това е първият път, когато Международният съд се произнася по изменението на климата.

Идеята идва от група студенти по право в Университета на южната част на Тихия океан в Порт Вила, столицата на Вануату. Преди 5 години те излязли с план да поискат съвет от най-висшия съд по правния въпрос за отговорността. Правителството на Вануату се присъединява към инициативата.

За Синтия Хуниухи, една от тези участващи студентки, това означава да признае това, което преживява ежедневно. "Изменението на климата засяга живота ни много пряко", каза тя пред австралийската телевизия ABC. Тя идва от Соломоновите острови, които също са в Тихия океан и където изменението на климата причинява големи проблеми. "Не искахме да приемем, че не можем да направим нищо."

Въпреки че становището на съда не е правно обвързващо, то все пак може да има сериозни последици. Ако съдиите стигнат до заключението, че страните трябва да направят всичко възможно, за да предотвратят щетите в други страни и да ограничат максимално емисиите на парникови газове, това може да бъде началото на безброй нови съдебни дела за климата.

В бъдеще това може да задължи замърсяващите държави да допринесат за отстраняване на щетите, понесени от други държави. Ето защо очите на света ще бъдат насочени към Хага през следващите близо две седмици. Очаква се Апелативният съд да излезе с решение през следващата година.