Нидерландия посреща първата зима от 1963 година без газ от най-голямото находище не само за страната, а в цяла Европа – Грьонинген. Кранчето беше окончателно спряно от предишния кабинет на Марк Рюте след години на протести и стотици нестабилни къщи и щети за милиони. Въпреки, че синьо гориво не тече, земетресенията в района ще продължат още поне три десетилетия, коментира обществената телевизия „Нос“.
Picture: www.nu.nl, архив |
Най-голямото газово хранилище е в историята, но Нидерландия няма да остане без синьо гориво, не се очаква криза и недостиг, уверяват властите. Годишното потребление за бита и индустрията е 30 милиарда кубически метра и са налични както от по-малки газови находища, така и от внесен втечнен природен газ.
Още по темата:
- Кой печели от затварянето на "Грьонинген"
- Кралят официално каза „стоп“ на газовото находище в Грьонинген
С решение на кабинета, Нидерландия ще продължи да използва природен газ поне до 2050 година. Дотогава и ще продължат извличанията от малки находища, включително и около Грьонинген. Едно от тях, на което ще се разчита е под Ваденско море. В комбинация с внесения от Норвегия и САЩ, трите големи газохранилища в Грейскерк, Норг и Бергемеер ще имат достатъчно запази да посрещнат нуждите и в най-студените дни.
По повод годишнината от спирането на най-голямото находище жителите на Грьонинген отново излязоха на протест с искане да се чуе гласа и техните страхове. А те са отново подсилени, след като стана ясно в непосредствена близост има находище, откоето ще бъдат извлечени 2 млрд. куб ме газ, достатъчен за снабдяване на общината за още 2 години.
80% от домовете в градчето са газифицирани. Очаква се този процент да остане непроменен още 2 десетилетия. Следователно през това време къщите трябва да получат различно топлоснабдяване, например термопомпа или връзка към топломрежа.
Според направена проверка над 27 000 жилища трябва да бъдат укрепени, стана ясно в началото на тази година. Укрепителните дейности обаче вървят бавно и до момента са възстановени едва половината. Крайният срок за завършване на ремонтите е 2028 година. Хората са настанени във временни домове.
Бавните ремонти и последвалата политическа криза в страната заради липсата на редовен кабинет, дават основания на потърпевшите да смятат, че ще отнеме по-дълго време от очакваното докато се върнат в имотите си.