Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. Ik heb interesse voor energie en politiek.

вторник, 3 декември 2024 г.

Икономист: Липса на средства пречи на стартъпите в Европа да се разрастват

Една от първите задачи на новата Европейска комисия е да помисли как да намери начини за повече финансиране на стартиращите компании, казва в интервю за нидерландското BNR радио икономистът Хан де Йонг. Според него, в Европа има доста добри и иновативни стартъпи, които обаче не могат да се разрастват заради липса на достатъчно финансова подкрепа.

Снимка: Аудиовизуална служба на ЕК

Приоритетите на тези компании са в ресора на Екатерина Захариева. За намеренията си в сектора на иновациите, стартъпите и младежките политики българският комисар получи единодушно много висока оценка по време на изслушването в Европейския парламент през ноември.

Пред депутатите тя заяви, че трябва да се поставят иновациите и изследванията, науката и технологиите в центъра на европейската икономика. Тя обеща, че ще се постарае да се инвестира повече в стратегически и иновативни технологии.

Още от специалните кореспонденции на 3eNews от белгийската столица

·  

Икономистът заявява, че част от решенията за финансирането на стартъпите са предложени в доклада на бившия председател на ЕЦБ Марио Драги, с който всички в ЕК са „принципно съгласни“ за неговата ефективност, но различията идвали когато ставало дума за същинското прилагане на препоръките.  

Според доклада, представен през септември, 800 милиарда евро годишно ще трябва да се инвестира в европейската икономика за постигане на начертаните като по-голяма конкурентоспособност, чиста индустрия, декарбонизирана икономика.

"Това е изключително голяма сума и се страхувам, че няма как да бъде постигнато само с публичен ресурс, а са нужни и частни средства“, казва икономистът и е съгласен с Драги, който също препоръчва да се работи за привличане на частен капитал.

Самата Захариева, неколкократно заяви по време на изслушването си в Брюксел, че ще се придържа към препоръките и ще работи през мандата си  за привличане на повече частно финансиране.