Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

петък, 20 декември 2024 г.

Френската EPR Flamanville е част от мрежата след 17 години мъка

Дългочаканият миг за Франция дойде. След 17 години строителство страната присъединява към мрежата най-новия си реактор от ново поколение EPR Flamanville 3, отбелязват събитието френски и белгийски медии. Един проект с върхове и падения, чиято цена набъбна четирикратно от началото на строителните дейности.

На 20 декември ще бъдат присъединени към мрежата количествата енергия, които произвежда реактора Flamanville 3, съобщава EDF. „След 25 години Франция стартира нов ядрен реактор в Сиво“, обявява с апломб повторно национализираната преди година компания в съобщението си до пресата.  Процесът по присъединяване започна на 3 септември, а на 20 декември ще достигне 25% от мощността си – минималният праг за свързване към мрежата.

EPR е реактор с вода под налягане от ново поколение - четвъртият по рода си, инсталиран в света. Това е и 57-ият реактор във френския ядрен флот и най-мощният в страната 1600 MW). С него общата мощност на флота ще достигне до 63 гигавата (GW) в сравнение с 61,4 гигавата включването. С новия реактор ще се доставя електричество на около два милиона домове.

С този нов реактор Франция ще бъде по-добре подготвена да се справи с енергийни кризи като тази през 2022 г. когато EDF отчете най-ниското ниво на произведена енергия от три десетилетия - 279 TWh. Причината бе, че половината от реакторите бяха извън строя заради серия от проблеми и последвали дълги ремонти. Това принуди Франция да внася електричество за първи път от 42 години.

Оттогава обаче ситуацията се подобри значително. През 2024 г., по настояване на Макрон, EDF на два пъти преразгледа прогнозата си, според която през 2024 г. ще бъдат произведени между 358 и 364 TWh без да се включва тазиEPR Flamanville 3.

Франция също се очаква да подобри рекорда си за износ на електроенергия от 2002 г., като отчете нетен баланс от 85 до 90 TWh, изнесени тази година в сравнение с 50 TWh през 2023 г.

Ядрената индустрия ще разчита на натрупания опит, за да избегне повтарянето на същите грешки по време на бъдещи проекти. А през следващите години се очаква да се появяват   нови  6 реактора EPR2, припомнят медиите.

Пресата не пропуска да припомни още факта, че стартирането на третата фаза на проекта EPR Flamanville 3 изостава с 12 години от първоначалния график поради многобройни технически неуспехи, които довели до драстично набъбналата инвестиция 13,2 милиарда

За Кристин Губе-Милхо, президент на Френския енергиен съюз (UFE), присъединяването на новия реактор е "началото“ на нов етап във френската енергетика, през който в периода 2035-2050 трябва да бъде обновен голяма част от наличния атомен парк.

Остава да видим дали потребителят ще извлече дивидент от пускането на новата мощност, казва в коментар телевизия BFM, която потърсила по този въпрос Николас Голдбърг, енергиен експерт в Colombus Consulting. "На пазарите такова събитие неизбежно ще премести курсора към повече налична електроенергия, така че може да има низходящ ефект върху цените, но също така ще зависи от много други фактори като нивото на търсене и реакцията на пазарите“, отговаря той уклончиво без да заявява с категоричност дали ще поевтинее цената в сметките на домакинствата.