Европейската комисия запретва ръкави и в най-спешен срок ще изготви план за спасяване на стоманодобивната индустрия. Това обяви при посещение в Гент новият еврокомисар за промишлената стратегия Стефан Сежурне. Заедно с него в производствената база на стоманодобивния гигант ArcelorMittal дойде неговата колежка, която отговаря за промишлената стратегия -Тереза Рибера.
Снимка:VRT |
От мениджмънта на компанията използваха възможността да заявят категоричното си намерение, че няма да екологизират завода си в белгийския град Гент, докато не видят че Европейската комисия защитава индустрията от наводнената евтина китайска продукция.
Инвестицията за милиарди долари остава замразена до по-добри времена. Парите са приготвени за подмяна на една от двете доменни пещи с електрическа водородна инсталация. Само по тази линия се замразяват вложения за 1,1млрд. долара. Цялата дейност би намалила с един размах с 2% годишните емисии на Белгия. Но компанията казва, че при сегашната неконкурентна среда, няма как покрива разходите си – не само за в завода в Гент. Подобен спрян проект има и в Дюнкерк (Франция).
"За нас е прекрасен ден, че двама комисари могат да чуят за проблемите на индустрията. Самата Комисия даде знак, че разбира, че има проблем с европейската промишленост и по-специално със стоманодобивната“, коментира пред националната медия VRT Герт Ван Пулворде, главен изпълнителен директор на ArcelorMittal Europe.
„При тази среда в момента неме вижда бизнес обосновка за екологизиране никъде в Европа. Веднага щом условията се подобрят, ще рестартираме инвестициите. Но докато не сме сигурни, че е възможно да се произвежда в Европа, няма да го направим“, заяви той пред еврокомисарите.
Посещениеро ми в Гент "е повече от символично. Защото искам да чуя за проблемите, които са едни и същи навсякъде в Европа. В най-скоро време ще започне изработването на план за спасяване на стоманодобивната промишленост, за да се предотврати загубата на 300 000 работни места в цяла Европа", заяви френският еврокомисар Стефан Сежурне
Испанската му колежка Тереза Рибера добавя, че "стоманата и въглищата бяха началото на европейския проект преди десетилетия. Сега знаем, че енергийният преход и обновяването на основната промишленост са в основата на процеса, ако искаме да останем успешни и икономически значими през следващите години. Искаме да запазим индустрията в Европа. "Много компании не са непременно загрижени за собствените си разходи, а за това как тези разходи се сравняват с тези на техните конкуренти. Ето защо Европа оказва натиск върху всички участници на световния пазар. Всички те трябва да включат климатичните разходи в цената на своите продукти."
Фламандският министър-председател Матиас Дипенделе заяви, че от местния бюджет имат готовност да отпуснат заем от 600 милиона евро, ако стоманодобивната компания продължи с плановете си за екологични инвестиции.
Федералното правителство още дава гаранции, че ще
предоставя в бъдеще електричество на конкурентна цента, след като заработят двете
модернизирани атомни електроцентрали след няколко години.
Това обещание ще остане валидно независимо състава на следващото правителство, само ако инвестицията продължи, допълва служебният премиер Александър Де Кроо (Open VLD). "Предприехме необходимите мерки. Но трябва да се обърне внимание и на геополитическата конкуренция."
Очаква се Европейската комисия да представи конкретен план за действие в края на февруари, така наречения Пакт за чиста промишленост. Кой знае, може би инвестицията от милиарди долари ще дойде тогава, завършва коментара си белгийската телевизия.