Броят на руските саботажи в Европа се е увеличил през последната година. Москва изглежда е в състояние да стигне далеч преди Западът да отговори. Освен това не е лесно на Европейския съюз да формира единен фронт, докато Унгария и Словакия плават по свой собствен курс и се стремят към сближаване с Москва, се казва в репортаж на нидерландската телевизия RTL.
Снимка:Пресслужба на ЕК/архив |
Meer Lees: Westen worstelt met toenemende Russische agressie: 'De sancties zijn slap'
Последният повод за подобен анализ е проведената среща между Владимир Путин и словашкия премиер Роберт Фицо, която за пореден път разбуни духовете в ЕС и даде повод на украинския президент Володимир Зеленски да хвърли „жлъчни стрели“ в посока Братислава „Смятаме, че подобна помощ за Путин е неморална“, написа той в социалната мрежа X.
Срещата между двамата на 22 декември в Кремъл е втората за тази година, получила силен отзвук сред европейските страни. Преди Фицо в руската столица в средата на годината пристигна на среща унгарският му колега Виктор Орбан – точно в навечерието на унгарското председателство.
Според професора по тероризъм и политическо насилие в Лайденския университет Барт Шуурман със зачестяването на подобни визити, нарастват и инцидентите с руско участие. За 2024 година той вижда 37 инцидента, свързани с Русия в сравнение с 13 през 2023 г. и 6 през 2022 г. "Броят на инцидентите се увеличава не само по брой, но и по тежест. И те (руснаците, б.ред.) се придвижват все повече и повече на Запад", казва Шуурман.
Нидерландската служба за борба с тероризма и сигурността (NCTV) също като професора бие тревога, че "военната и хибридната заплаха" от Русия е почти ежедневна.
Списък на
санкциите
Нидерландската медия припомня, че вече има наложени петнайсет пакета икономически санкции срещу политици, банки, олигарси. Сред тях е Роман Абрамович, който трета година не може да лети в луксозния си Boeing 787 на стойност около 350 милиона долара, защото е конфискуван.
Увеличава и броят на саботажите. Последният пример е предполагаемият саботаж на подводен захранващ кабел между Финландия и Естония. Професор Шуурман смята, че Русия е отговорна и за поставянето на запалителна бомба в самолет за Великобритания, който по-късно се запали в склад на DHL в Бирмингам. В Източна Финландия три летища се върнали към радионавигацията, тъй като GPS сигналите били саботирани от Моксва.
"Има действия,
които имат пряко въздействие, но други могат да представляват опасност в
бъдеще. Защото, каква е целта на кражбите в пречиствателни станции в
Швеция, Финландия и Германия? Или да повлияе на изборите в Румъния?'', пита Шуурман,
„Трябва да
осъзнаем, че руснаците мислят различно от нас. Русия смята, че е във война със
Запада. Ние сякак играем шах срещу тях, а
те го възприемат като боксов мач, казва образно бившият кореспондент на телевизията от
руската столица Олаф Коенс.
"Нито ЕС, нито НАТО са във война с Русия и правят всичко възможно, за да предотвратят такава пряка война", допълва политическият репортер Роел Шрайнемахерс.
В допълнение на казаното от журналистите университетският учен Шуурман смята, че "Русия наистина застрашава европейските граждани, но какво правим в замяна. „Мисля, че много малко в сравнение с това, което можем да направим. Сигурен съм, че Китай и Иран наблюдават с голям интерес колко далеч може да стигне Русия".
"Санкциите са слаби. Особено след като Европа остави отворено пространството за заобикаляне на много санкции. Разбира се, дразнещо е, че като олигарх не можеш да отидеш във ваканционния си дом в Италия и икономиката се влоши, но западните продукти все още се внасят през Казахстан или Киргизстан и все още можеш да летиш до Русия през Турция. Би имало голяма разлика, ако Европа стриктно наложи санкциите, които бяха измислени", се казва още в репортажа.
Подход?
Междувременно се надигат гласове, също и в Европа, които
искат да се стремят към сближаване с Путин. Унгарският премиер Орбан и неговият
колега Фицо от Словакия – страни, които са членки на ЕС и НАТО – вече посетиха
Кремъл тази година. Фицо дори предложи на Путин да преговаря с Украйна в
страната му. Предложение, което руският президент с удоволствие приема.
Този "открит флирт" на Унгария и Словакия с Москва
води до дискомфорт в Брюксел, казва Роел Шрайнемахерс. "Европейският съюз
се опитва да излъчва единство. Особено това, че голяма страна-членка като
Унгария възприема различно отношение и постоянно настоява за диалог с Москва и
мирът се възприема като неприятен".
От друга страна, тези страни "никога не са блокирали
европейската подкрепа за Украйна", подчертава Шрайнемахерс. "И
въпреки че в повечето други страни се гледа с набръчкани вежди, никога не е
било изрично договорено, че не ви е позволено да отидете в Москва. Така че не
може да се направи нищо по въпроса, освен да се заеме твърда позиция срещу
него. Това е, което другите правителствени лидери правят редовно."
Руснаците виждат тези препирни като слабост. Освен това всеки съюзник, особено в рамките на ЕС, е добре дошъл за Путин. Защото кой знае, може би някоя от тези страни ще успее да спре дадена наказателна санкция един ден.